Przejdź do treści

 Kulisy kampanii parlamentarnej w regionie

Co mówią politycy o partyjnych programach i ważnych sprawach lokalnych. Jakie mają pomysły na rozwój kraju i regionu? A co o tych propozycjach sądzą eksperci? Poznaj z Radiem Opole Kulisy kampanii parlamentarnej w regionie!


Ryszard Galla o wyborczych szansach MN na dwa poselskie mandaty i jeden senatorski i powodach nieobecności wśród kandydatów Henryka Krolla i Herberta Czai
Ryszard Galla, Roman Kolek, Norbert Rasch - zajmuję pierwsze trzy miejsca na liście wyborczej Mniejszości Niemieckiej do Sejmu. Komitet mniejszości ogłosił listy do wyborów parlamentarnych. Na czwartym miejscu znalazła się Zuzanna Donath-Kasiura, za nią Rajmund Frischo, Sebastian Gerstenberg i Brygida Pytel.

18 sierpnia 2015 14:28

Ryszard Galla

Ryszard Galla, Roman Kolek, Norbert Rasch - zajmuję pierwsze trzy miejsca na liście wyborczej Mniejszości Niemieckiej do Sejmu. Komitet mniejszości ogłosił listy do wyborów parlamentarnych. Na czwartym miejscu znalazła się Zuzanna Donath-Kasiura, za nią Rajmund Frischo, Sebastian Gerstenberg i Brygida Pytel
Na 17 miejscu listy jest Norbert Honka, następnie Jolanta Labus, Klaudia Kluczniok, Roman Jokiel, Beata Czech, Tomasz Kandziora, Ewelina Brol i na ostatnim miejscu Arnold Hindera.

Do Senatu z okręgu obejmującego powiat kędzierzyńsko-kozielski, oleski, strzelecki i głubczycki wystartuje starosta Strzelecki Józef Swaczyna. Z okręgów powiatu opolskiego i miasta Opola kandyduje  Róża Malik burmistrz Prószkowa  a kandydatem powiatów: nyskiego, brzeskiego, prudnickiego, namysłowskiego, kluczborskiego Hubert Kołodziej radny sejmiku województwa.

Wcześniej Mniejszość Niemiecka informowała, że być może do senatu będzie kandydował z okręgu opolskiego Herbert Czaja a z powiatów zachodnich regionu Henryk Kroll.
- W obu okręgach  mieliśmy zgłoszonych więcej niż jednego kandydata, musieliśmy podjąć decyzję - mówi Galla

- Henryk Kroll postawił warunek, że kandyduje tylko do senatu i tylko z okręgu wschodniego, a Herbert Czaja chciał kandydować tylko do senatu z okręgu obejmującego powiaty zachodnie  i nie przyjął innych propozycji - dodaje poseł Ryszard Galla.  Mniejszość Niemiecka liczy na dwa mandaty poselskie i jeden senatorski.

- Chcemy choć odrobinę nawiązać do historii, kiedy to wyborach parlamentarnych MN miała siedmiu posłów i jednego senatora, a dwa lata później trzech posłów i także jednego senatora - mówi poseł Galla.

W ostatniej części rozmowy opolski poseł MN komentuje utworzenie na Śląsku komitetu wyborczego złożonego z członków MN z RAŚ.

Posłuchaj:

Tagi: Ryszard Galla, MN, kandydaci Sejm i Senat, wybory parlamentarne 2015Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 18 sierpnia 2015 14:28

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 31 sierpnia 2015 14:57

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu