Przejdź do treści

 Kulisy kampanii parlamentarnej w regionie

Co mówią politycy o partyjnych programach i ważnych sprawach lokalnych. Jakie mają pomysły na rozwój kraju i regionu? A co o tych propozycjach sądzą eksperci? Poznaj z Radiem Opole Kulisy kampanii parlamentarnej w regionie!


Ryszard Galla o tsunami w rządzie, niemieckiej mieszanej ordynacji i wyborczym haśle "plus 9 tysięcy głosów", które ma zmobilizować elektorat Mniejszości Niemieckiej
- Nie sądzę, by polityczne zamieszanie na poziomu kraju przeniosła się na nasz region, gdzie Mniejszość Niemiecka pełni od lat rolę pewnego stabilizatora - powiedział w Loży Radiowej poseł MN Ryszard Galla. - Niepokoi mnie jednak ta polityczna zawierucha, by nie powiedzieć tsunami. Liczę jednak na to, że sytuacja zacnie się stabilizować.

16 czerwca 2015 14:00

Ryszard GallaNasz gość ocenił nowych ministrów wybranych przez premier Ewę Kopacz. Pochwalił wybór prof. Mariana Zembali na ministra zdrowia, zastanawiał się też, jak będzie wyglądała współpraca Opolszczyzny z Dorotą Niedziela, która zastąpiła przychylnego naszemu regionowi wiceministra ochrony środowiska Stanisława Gawłowskiego.

Posła Gallę pytaliśmy także o wyborcze plany opolskich Niemców. Sam Galla zapewne otworzy listę kandydatów do Sejmu, co zapowiedział już publicznie nowy lider TSKN Rafał Bartek.

- Mamy już wstępną listę kandydatów, ale na razie nie chcemy jej ujawniać - powiedział nam Galla. - Jesteśmy optymistami, liczymy, że możemy zdobyć drugi mandat i fotel w Senacie. Idziemy do wyborów pod hasłem "plus 9 tysięcy głosów". Z naszych obliczeń wynika, że jeśli poprawimy o tyle wynik sprzed czterech lat, to jest szansa na realizacje tego ambitnego planu.

Galle spytaliśmy o JOW. Gdyby w życie weszła jednomandatowa ordynacja, to opolscy Niemcy niemal na pewno mieliby kilku posłów. Zdaniem naszego gościa temat jest bardziej złożony i raczej należałoby, wzorem Niemiec, zacząć od ordynacji mieszanej.

Naszego gościa pytaliśmy także o końcówkę tej kadencji Sejmu. Jego zdaniem na pewno dojdzie do uchwalenia nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych (choć bez liberalizujących zapisów, o które zabiegały mniejszości a na które nie ma przyzwolenia politycznej większości), jest też szansa na uchwalenie kluczowej - zdaniem Galli - ustawy prawo wodne.

Posłuchajcie:

Tagi: Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka, wybory parlamentarne 2015Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 16 czerwca 2015 14:00

Ostatnio zmieniał: Adam Szostok

Data ostatniej zmiany: 20 lipca 2015 10:48

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

01:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Sportowe Opolskie

Sportowe Opolskie

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu