Przejdź do treści

Co jest najistotniejszym zadaniem mediów publicznych?

– Przy okazji jubileuszu 60-lecia Radia Opole postanowiliśmy porozmawiać o tym, co jest najistotniejszym zadaniem mediów publicznych – powiedział prof. Bogusław Nierenberg, otwierając konferencję naukową w Radiu Opole. Konferencja skupia się na problematyce kulturotwórczej funkcji mediów oraz roli i znaczeniu rozgłośni regionalnych. – Jednym z naczelnych zadań mediów publicznych jest kultywowanie i dbanie o kulturę – przekonuje prof. Nierenberg.

24 listopada 2012 11:33

 – Kultura, jak kiedyś mądrze powiedział Geert Hofstede, to takie zbiorowe zaprogramowanie umysłu, które wyróżnia jedną grupę społeczną od drugiej. Kształtowanie kultury w tym kontekście powinno być jednym z głównych zadań radia publicznego, zwłaszcza tego regionalnego – mówi prof. Bogusław Nierenberg.

Niektóre z publicznych regionalnych rozgłośni mogą wkrótce stanąć na skraju bankructwa. Politycy tylko zapowiadają wprowadzenie zmian w finansowaniu publicznych nadawców, ale nie widać efektów ich działań.

– Dlatego mam nadzieję, że ta konferencja uzmysłowi im, dlaczego radio publiczne jest potrzebne. Media publiczne w Polsce cierpią teraz na brak pieniędzy. Z okazji jubileuszu, zamiast labidzić na ten temat, postanowiliśmy porozmawiać o tym, co jest najistotniejszym zadaniem mediów publicznych – tłumaczy prof. Bogusław Nierenberg.

Niestety, publiczni nadawcy coraz częściej muszą zabiegać o reklamodawców co może wpływać na przekazywane treści. Mówi prof. Emil Orzechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Jednak publiczne rozgłośnie regionalne ciągle udowadniają, że niekomercyjne programy mają swoich odbiorców i nie należy z nich rezygnować. Mówili o tym między innymi prezes Radia Kraków Marcin Pulit i prezes Radia Łódź Marek Składkowski:

– Misja została w mediach publicznych – dodał profesor Stanisław S. Nicieja:

W konferencji biorą udział prof. Emil Orzechowski, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja, Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, minister Sławomir Rogowski oraz przedstawiciele rozgłośni regionalnych.

Tematem zajęliśmy się w magazynie "Nasz dzień":
Program prowadził Cezary Puzyna

Przeczytaj również:

Konferencja na temat kulturotwórczej funkcji mediów

Aneta Skomorowska (oprac. KK)

Tagi: Nierenberg, Konferencja Naukowa, regionalne rozgłośnie, Radio Opole, zadania mediów publicznych, Orzechowski, Nicieja, Dworak, Rogowski, kulturotwórcza funkcja mediów, konferencja, Kulturotwórcza Rola Mediów, Rola i Znaczenie Regionalnych Rozgłośni PR, Pulit, Składkowski

Konferencja "Kulturotwórcza Rola Mediów. Rola i Znaczenie Regionalnych Rozgłośni PR"

(fot. Małgorzata Lis-Skupińska / AFRO)

Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data utworzenia: 24 listopada 2012 11:33

Data publikacji: 24 listopada 2012 11:33

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 28 listopada 2012 11:09

Zatwierdził/a:

Data zatwierdzenia: 28 listopada 2012 11:09

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu