Przejdź do treści

Niedzielna Loża Radiowa

Najważniejsze ustawy, ideologiczne spory, wszystkie problemy Opolszczyzny - co myślą o nich najpoważniejsze partie? O to pytamy ich przedstawicieli w Niedzielnej Loży Radiowej. 

W każdą niedzielę o godz. 10:05 zapraszają Piotr Moc i Marek Świercz. Napisz do autorów: piotr.moc@stara.radio.opole.pl marek.swiercz@stara.radio.opole.pl

Niedzielna Loża Radiowa 18 października 2015 - posłuchajcie!
Powyborcze scenariusze i najważniejsze reformy, których potrzebuje Polska - o tym rozmawiali goście ostatniej przed wyborami parlamentarnymi Niedzielnej Loży Radiowej, Zaskakujące było to, że w kwestiach społecznych i gospodarczych niemal wszyscy mówili jednym głosem a najwięcej emocji wzbudziły kwestie ustaw światopoglądowych. Do najostrzejszego sporu doszło między Jarosławem Pilcem z Twojego Ruchu a Różą Malik z Mniejszości Niemieckiej, która skrytykowała "genderowe nowinki" z pozycji mocno konserwatywnych. - Słucham pani z prawdziwą przyjemnością - komentował prof.Jerzy Żyżyński z PiS.

18 października 2015 11:25

Jeśli chodzi po powyborcze scenariusze, to odpowiedzi były przewidywalne. Politycy prawicy liczą na bezwzględną, może nawet konstytucyjną. Z kolei politycy koalicji i lewicowej opozycji twierdzili, że najważniejsze jest właśnie to, by PiS takiej większości nie miał. Jarosław Pilc z TR i Piotr Woźniak z SLD mówili o dwucyfrowym mi nadal rosnącym poparciu dla Zjednoczonej Lewicy pod kierownictwem Barbary Nowackiej, z kolei Stanisław Rakoczy z PSL przekonywał, że ludowcy, zawsze niedoszacowani w sondażach, na pewno ponownie znajdą się w Sejmie. - A o ewentualnych koalicjach można zacząć na serio rozmawiać dopiero po wyborach - stwierdził polityk PSL.

Gdy rozmowa zeszła na kwestię koniecznych reform, okazało się, że właściwie wszystkie  ugrupowania mają podobne pomysły na ożywienie gospodarki, poprawę losu seniorów, reformę służby zdrowia czy wzmocnienie samorządów. Opodatkowanie transakcji finansowych, ograniczenie zjawiska ucieczki w szarą strefę czy wreszcie podniesienie płacy minimalnej czy kwoty wolnej od podatku - te i podobne pomysły przewijała się w wypowiedziach polityków Zjednoczonej Prawicy i Zjednoczonej Lewicy.  Nie zabrakło złośliwości pod adresem polityków koalicji PO-PSL, którym polityczni rywale wytknęli, że zamiast obiecywać kolejne reformy, powinni się wyspowiadać z tego, co zrobili lub tego, czego nie zrobili, choć obiecywali.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Róża Malik (MN), Brygida Kolenda-Łabuś (PO), Patryk Jaki (SP), Jarosław Pilc (TR), Piotr Woźniak (SLD) i Jerzy Żyżyński (PiS).

Posłuchajcie:

Tagi: wybory parlamentarne 2015Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 18 października 2015 11:25

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 18 października 2015 11:25

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu