Przejdź do treści

Loża Radiowa

O co naprawdę chodzi w politycznych rozgrywkach? Jak w praktyce działa nasze niedoskonałe prawo? Czym martwią się Opolanie? Czym żyje region? O tym wszystkim dyskutujemy w Loży Radiowej. W audycji także prezentujemy magazyn reporterów "Dzień w Opolu, dzień w regionie" (godz. 13:03). 

Od poniedziałku do piątku o godz. 12:05 do 15:00 zapraszają Piotr Moc, Marek Świercz i Mariusz Studzienny. Napisz do autorów: loza@stara.radio.opole.pl.

 


06.06.2014 Edward Szupryczyński o tym, że ludzie są ważniejsi od dróg i trzeba zrobić wszystko, by powódź ich na dobre nie poróżniła
- Straty w infrastrukturze są dotkliwe, ale ludzie są ważniejsi – mówi w Loży Radiowej Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz, gminy zmasakrowanej przez powódź wywołaną gwałtowną ulewą. I o tych ludzkich problemach rozmawialiśmy najdłużej.

06 czerwca 2014 12:57

Edward SzupryczyńskiStraty materialne są znane: w sumie, licząc majątek różnych instytucji, prawie 30 milionów złotych. To nie tylko instytucje publiczne. Co zrobić z firmą, która wyremontowała górskie drogi i nie zdążyła ich przekazać gminie. Zostały zdewastowane przez wodę i trzeba będzie zrobić coś z rozliczeniami.

A problemy ludzie? Jak mówi nasz gość, jest ich co niemiara i będzie jeszcze więcej. Jasne, należy się cieszyć, że nikt nie ucierpiał, bo było groźnie, gdy fala o wysokości 180 cm wdarła się do domku starszej kobiety. Gdyby nie rodzina, mogłoby się źle skończyć. Ale są inne problemy. Ucierpiało 107 domów zamieszkanych przez ponad 300 osób. Są oni poszkodowani w różnym stopniu, więc pomocy należy im udzielać z głową, by nie zakończyło się na wybuchu sąsiedzkiej nienawiści. I jest problem, bo niektórzy myślą, że wyjściowe 6 tysięcy należy się wszystkim po równo.

- A tak wcale nie jest – mówi nasz gość.

Kwasy będą też w przyszłości. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych uważa, że wodzie pomogły budowane bez zezwoleń mostki na rowach i innych ciekach. I pewne jest, że nie pozwoli na ich odtworzenie.

- A to skomplikuje życie ludziom, którzy korzystali z tych mostków przez kilkadziesiąt lat, dojazd do ich procesji będzie o niebo trudniejszy – mówi nasz gość. – Na pewno będą protesty.

Spytaliśmy także burmistrza Głuchołaz o najazd mediów i wizytę premiera Tuska.

- Powiedzmy sobie uczciwie. Gdyby nie dziennikarze i nie wizyta premiera, nikt w Polsce by się tak naszymi problemami nie przejął – mówi nasz gość.

A tak był efekt. W postaci materialnej pomocy innych opolskich samorządów czy wniosku wojewody do ministra administracji o uznanie gminy za dotkniętą kataklizmem. To kluczowe, bo pozwala na uproszczenie procedur budowlanych i przetargowych, co w przypadku gminy objętej w dużej mierze programem Natura 2000 ma znaczenie fundamentalne.

Posłuchajcie:

Tagi: Edward Szupryczyński, Głuchołazy, powódźDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 06 czerwca 2014 12:57

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 09 czerwca 2014 20:12

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

01:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Sportowe Opolskie

Sportowe Opolskie

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu