Przejdź do treści

Studio Reportażu

Scenariusze do tych audycji pisze samo życie. Opowiadamy o ludziach i wydarzeniach, które mają znaczenie dziś i po wielu latach. Reportaż to słowa i emocje, otwierające drzwi do świata wyobraźni. Reportaż radiowy, chociaż dźwiękiem malowany, nie przemija tak szybko jak on. 

Od poniedziałku do piątku zawsze po godz. 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Napisz do autora: marian.staszynski@stara.radio.opole.pl
Reportażyści Radia Opole znów nagrodzeni
Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak otrzymali Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu "Wspólna Europa 2015", organizowanego przez Radio Zachód. Spośród 40 prac największe uznanie jurorów zyskał reportaż „Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja ‘68”. Ukazano w nim, że wydarzenia sprzed niemal pół wieku miały wpływ na kształtowanie się dzisiejszej rzeczywistości.

07 września 2015 14:53

Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska– To fantastyczna sprawa, zwłaszcza, że impreza organizowana przez Radio Zachód stała na wysokim poziomie. To znakomity zlot reportażystów z całej Polski – podkreśla Adrian Chimiak, który odebrał nagrodę podczas gali w Zielonej Górze.

– Mieliśmy też trochę szczęścia, że akurat nasza praca przypadła do gustu jurorom, bo prace, których mogliśmy wysłuchać, były naprawdę doskonałe – dodaje, jak zwykle skromny, Adrian Chimiak.

Reportaż „Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja ‘68” powstał dzięki współpracy z czeskim radiem. – Gromadzenie materiałów trwało kilka lat, sama praca nad reportażem – kilka miesięcy – tłumaczy nasz reportażysta.

– Ten temat chodził za mną od wielu, wielu lat. Właściwie od dzieciństwa zastanawiałem się dlaczego w pewnej książce, którą gdzieś znalazłem, między kartkami były informacje o rakietach. Dużo później, kiedy byłem starszy, zainteresowałem się, dlaczego nikt o tym nie mówił, dlaczego się wstydzą. Podobnie myślała Magda, z którą ten reportaż nagraliśmy – wspomina nasz radiowy kolega.

Dodajmy, że Grand Prix to kolejna nagroda za ten reportaż:

"Lech, Czech i... Rus" wśród najlepszych reportaży Europy

Główna nagroda dla reportażystów Radia Opole

Nagroda Grand Press dla reportażystów Radia Opole

Reportaż „Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja 68" znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, w zakładce audycji "Studio Reportażu". Redakcyjnym kolegom gratulujemy, Państwu polecamy – warto posłuchać!

 

„Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja 68"

Jest w kalendarzu taki dzień, którego my, Polacy, wstydzimy się. Jest taki dzień, o którym Czesi chcieliby zapomnieć, choć także o nim nie mówią: 21 sierpnia 1968 – czarna data w stosunkach polsko-czeskich. Aby móc się pojednać, trzeba najpierw usłyszeć, co naprawdę się wydarzyło. Reportaż powstał dzięki współpracy z Czeskim Radiem. 

Posłuchaj reportażu

 

 

Małgorzata Kornaga (oprac. WK)

Tagi: Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja 68, Magdalena Szybińska, Adrian Chimiak, reportaż, Studio Reportażu, Radio OpoleDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 07 września 2015 14:53

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 07 września 2015 15:04

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 00:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Nasze Sprawy

Nasze Sprawy

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu