Przejdź do treści

Niedziela 18.10.2015
RADIO OPOLE 2 - program (12:00-15:00, 15:00-16:00 i 21:00-1:00)
Słuchaj:RADIO OPOLE
==========================================================================

NIEDZIELA 18 PAŹDZIERNIKA

Wiadomości: 06:00 do 24:00
Wiadomości niemieckojęzyczne: 20:04
Prognoza pogody: 06:00 – 24:00  
Wiadomości sportowe: 9:04, 15:04;

06:05 EFFATHA /EFFATHA/ – Roman Juranek

Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim przypada Światowy Dzień Misyjny, a w opolskiej katedrze rozpoczynają się misje święte. W programie Effatha dziś też o przyznanych dorocznych nagrodach Totus i „Ubi Caritas". Powiemy również o przeprosinach papieża Franciszka w imieniu całego Kościoła za niedawne skandale w Rzymie i w Watykanie.

07:05 MAMY WEEKEND /MAMY WEEKEND/ – Mariusz Majeran

Naszym gościem będzie opolski historyk Romulad Kulig, z którym porozmawiamy o "złotym pociągu" i skarbach, które są na Opolszczyźnie. Beata Granatowska i Ireneusz Prochera zaproszą do "Salonu językowego" (8:40) i opowiedzą o makaronizmach. Będzie poradnik wyborczy Anety Skomorowskiej, przybliżymy także programy wyborcze kandydatów na posłów i senatorów.

W magazynie „Obieżyświat" (8:20) Barbary Tyslik, Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej opowie o przyznanych w tym roku certyfikatach za najlepszy produkt turystyczny Śląska Opolskiego, a także powie, dlaczego warto o nie zabiegać.

Jak w każdą niedzielę najmłodszych zaprosimy do słuchania "Radiowniczka" (9:15). Program zakończy "Pół żartem..." opolski satyryk Tomasz Sawicki, który tym razem opowie o młodzieży i polityce.

W magazynie „Obieżyświat", Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o przyznanych w tym roku, przez tę organizację certyfikatach za najlepszy produkt turystyczny Śląska Opolskiego , a także dlaczego warto o nie zabiegać.

07:15 Z historycznego punktu widzenia /Z historycznego.../ – Bolesław Bezeg
08:20 Obieżyświat /Obieżyświat/ – Barbara Tyslik
08:40 Salon językowy /Salon językowy/– Beata Granatowska i Ireneusz Prochera
09:15 Radiowniczek /Radiowniczek/ – program dla najmłodszych – Marzena Mielcarek i Katarzyna Pasternak
09:45 Pół żartem…/Pół żartem.../ – Tomasz Sawicki  

W audycji o 8:45 Blok nieodpłatnych audycji wyborczych do Parlamentu RP 2015

10:05 NIEDZIELNA LOŻA RADIOWA /NIEDZIELNA LOŻA RADIOWA/ – Marek Świercz

W Niedzielnej Loży Radiowej, ostatniej przy wyborami parlamentarnymi, zapytamy przedstawicieli partii politycznych zasiadających dziś w Sejmie o możliwe scenariusze powyborcze oraz o to, jakich reform potrzebuje Polska.

11:05 OPOLSKI ŚLĄSK /OPOLSKI ŚLĄSK/ – Halina Nabrdalik

Audycja o życiu kulturalnym na współczesnej wsi opolskiej. Opowiada o folklorze, dziedzictwie kulinarnym, działających na wsiach różnego rodzaju zespołach śpiewaczych, tanecznych, teatralnych, o klubach dyskusyjnych, stowarzyszeniach, grupach Odnowy Wsi. Jej celem jest pokazanie tego, czym żyją środowiska lokalne, zwłaszcza o korzeniach kresowych i śląskich. Program opowiada o ciekawych inicjatywach mieszkańców. Podejmuje kwestie wielokulturowości Opolszczyzny.

W audycji o 11:45 Blok nieodpłatnych audycji wyborczych do Parlamentu RP 2015

12:05 OPOLSKI KONCERT ŻYCZEŃ – Marzena Mielcarek i Piotr Furtas

Opolski Koncert Życzeń to najbardziej wyszukana i ekskluzywna forma składania życzeń wszystkim tym, o których szczególnie pamiętamy. Zapewnia przekazanie niepowtarzalnych serdeczności z dołączonym miłym upominkiem – specjalnie wybraną piosenką. Szczegółowe informacje, jak zamówić życzenia znajdują się w zakładce Opolski Koncert Życzeń.

W audycji o 13:50 spoty w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Polska Cerekiew

15:05 GWIAZDA NA ŻYCZENIE /GWIAZDA NA ŻYCZENIE/ – Piotr Furtas

Audycja prezentuje znanych wykonawców śląsko-biesiadnej sceny muzycznej. Goszczący w niej artyści opowiadają o swoim życiu zawodowym, osobistym, o tworzeniu utworów i muzycznej kulturze śląskiej.  

W audycji o 15:35 Blok nieodpłatnych audycji wyborczych do Parlamentu RP 2015

16:05 ROMSCY BRACIA /ROMSCY BRACIA/ – Ewelina Rusin-Różycka

Gościem programu będzie prof. Zenon Jasiński - dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, a tematem spotkania - edukacja dzieci romskich, jej blaski i cienie.

17:05 PUBLICYSTYKA NIEMIECKOJĘZYCZNA /PUBLICYSTYKA.../

Dziś audycja Deutschland hautnah. Dąb przypomina o 25 rocznicy powstania koła mniejszości niemieckiej w Gogolinie. Drzewo zdobi miasto od 10 października. Mieszkańcy spotkali się w miejscowym domu kultury, by uczcić rocznicę powstania koła mniejszości. Wspominano tych, którzy 25 lat temu wykazali się odwagą. W Gogolinie wszystko się zaczęło. Ksiądz Joachim Piecuch od początku wspiera Niemców z Gogolina. Prowadzi niemieckojęzyczne msze święte i został uhonorowany za swoje zaangażowanie. Wyróżniono także dwoje innych mieszkańców miasta. Odznaczono Erikę Radwan, założycielkę i kronikarkę chóru Heimattreu. Drugą wyróżnioną osobą był Willibald Jelito. W 1990 roku wyremontował dom, w którym powstał pierwszy w Polsce dom spotkań mniejszości niemieckiej. O tym wszystkim dziś w audycji. 

18:05 FORUM WIARY /FORUM WIARY/ – Roman Juranek

Tym razem księża: Erwin Mateja, Marek Lis i pastor Wojciech Pracki będą kontynuować rozmowę o spotkaniu Jezusa z Nikodemem. Dzisiaj będzie mowa m.in. o zawierzeniu Chrystusowi i wywyższeniu go na wzór starotestamentowego symbolu. Zapytamy także o słowa potępienia skierowane do tych, co w Niego nie uwierzą.

19:05 CAŁY NASZ SPORT /CAŁY NASZ SPORT/ – Donat Przybylski

W audycji powiemy o jesiennym turnieju w szachach błyskawicznych, który odbywa się w Opolu po raz 23. Będziemy też na jubileuszu Ludowego Klubu Jeździeckiego "Ostroga" w Opolu. Powrócimy do ligowych wydarzeń na parkietach piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a w drugiej części programu - jak zwykle - przekażemy bogaty serwis piłkarski od Ekstraklasy do A Klasy.

W audycji o 13:50 spoty w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Polska Cerekiew

W audycji od 20:10 Blok nieodpłatnych audycji wyborczych do Parlamentu RP 2015

21:05 WIECZÓR Z KLASYKĄ /WIECZÓR Z KLASYKĄ/ – Elżbieta Trylnik

W audycji prezentacja muzyki poważnej z przystępnym komentarzem. Rozmowy z twórcami, artystami, muzykami i dyrygentami. Celem programu jest zarówno przybliżenie muzyki poważnej osobom, które nie są melomanami, jak i poszerzenie wiedzy muzycznej u bywalców sal filharmonicznych.

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ /MUZYKA ŹRÓDEŁ/ – Marzena Mielcarek

W audycji zaprezentujemy piosenki z Powstania Warszawskiego w wykonaniu Joszko Brody. Pojawi się także Marcin Masecki i jego mazurki. Poza tym posłuchamy Braci Olesiów i Jorgosa Skoliasa w projekcie "Sefardix", etnojazz Johna Surmana oraz Mahsa&Marjan Vahdat - śpiewające siostry z Iranu.

01:00-06:00 RADIO OPOLE DO ŚWITU…  – Adrian Chimiak

W paśmie nocnym Radia Opole dowiemy się:

  • czy przez zalew telefonów komórkowych popsuły się stosunki sąsiedzkie,
  • kiedy możemy używać słowa „protagonista",
  • po co czytać książki,
  • czy Litwini są introwertykami,
  • jak się buduje największe statki na świecie,
  • czy wkrótce zawodowi kierowcy stracą pracę,
  • czy podróbki towarów wpływają negatywnie na nasze samopoczucie,
  • jak spać z bolącym kręgosłupem.

Poza tym usłyszymy kolejne odcinki powieści, którą napisał Alfred Louis Charles de Musset - "Spowiedź dziecięcia wieku", czas wypełnią fragmenty wybranych audycji minionego dnia. Nie zabraknie kalendarium historycznego, kalendarium muzycznego i poezji na dobrą noc.

01:05 Korepetycje z literatury
02:00 Romscy Bracia  
03:00 Publicystyka niemieckojęzyczna  
04:00 Opolski Śląsk   
05:00 Niedzielna Loża RadiowaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a: Agnieszka Lubczańska

Data publikacji: 15 października 2015 23:07

Ostatnio zmieniał: Agnieszka Lubczańska

Data ostatniej zmiany: 17 października 2015 20:17

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu