Przejdź do treści


25 października wybierzemy naszych przedstawicieli w parlamencie. Przygotuj się do głosowania z Radiem Opole! Informujemy o najważniejszych sprawach w regionie i kraju, wyborczych inicjatywach, prezentujemy komentarze ekspertów, wyjaśniamy zawiłości ordynacji wyborczej.


Posłanki Platformy Obywatelskiej o roli kobiet w polskiej polityce
Rola kobiet w polskiej polityce była tematem spotkania zorganizowanego w Opolu przez Brygidę Kolendę-Łabuś i Janinę Okrągły, posłanki Platformy Obywatelskiej.

22 września 2015 10:00

Prof. Dorota SimonidesParlamentarzystki uważają, że mimo parytetów oraz równouprawnienia, naturalne predyspozycje czy umiejętności kobiet nie są w pełni wykorzystywane.

Profesor Dorota Simonides, gość specjalny spotkania, przekonuje, że kobiety są bardziej odpowiedzialne niż mężczyźni, ale często niepotrzebnie boją się, że nie udźwigną obowiązków domowych i polityki jednocześnie.

- Ona boi się, że nie da rady, tymczasem jeśli już jest, da radę i pokazuje umiejętności. Mało tego, bo swoim praktycznym zmysłem ona jest w stanie bardzo wiele wnieść do polityki - tłumaczy.

Posłanka Okrągły uważa, że kobiety dostają zbyt odległe miejsca na listach wyborczych, a kobiecy punkt widzenia spraw ważnych jest równie cenny, co męskie spojrzenie.
B. Kolenda-Łabuś i J. Okrągły
- Bardzo potrzebujemy wspólnego układania świata. Mężczyźni myślą o orlikach, my myślimy o żłobkach i przedszkolach - jedno i drugie jest ważne. Mężczyźni myślą szybko i już, my myślimy trochę bardziej rozważnie. W razie niepowodzenia mężczyźni odstępują, a my konsekwentnie pracujemy dalej - ocenia.

Według posłanki Kolendy-Łabuś, rola kobiet w polskiej polityce wzrasta, ale najważniejsze jest, by dawać szanse najbardziej uzdolnionym przedstawicielkom płci pięknej.

- Kobiety są bardziej rzetelne, pracowite, punktualne i skrupulatne, a te cechy w służbie publicznej są jak najbardziej warte popierania, więc wy - mężczyźni - głosujcie na kobiety - dodaje.

Posłanki PO zwróciły uwagę, że polskie kobiety otrzymały czynne prawa wyborcze wcześniej niż obywatelki Stanów Zjednoczonych, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj wypowiedzi:

Witold Wośtak

Tagi: Brygida Kolenda-Łabuś, Janina Okrągły, Dorota Simonides, kobiety w polityce, wybory parlamentarne 2015Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 21 września 2015 17:53

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 21 września 2015 18:14

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu