Przejdź do treści

W niedzielę 6 września odbędzie się ogólnokrajowe referendum zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głosujący odpowiedzą w nim na trzy pytania:

  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni prawa podatkowego na korzyść podatnika?

By referendum było ważne, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Prof. Piotr Wach o konkurencyjnym Piotrze Wachu i prezydenckim referendum, na które Senat prawdopodobnie się nie zgodzi
- Wiedziałem, że takie rzeczy się dzieją, ale nie spodziewałem się, że i mnie to spotka - powiedział w Loży Radiowej prof.Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, komentując fakt, że Nowoczesna, ugrupowanie Ryszarda Petru, wystawiło mu w centralnym okręgu konkurenta w wyborach do Senatu o tym samym imieniu i nazwisku - to dr Piotr Wach.

31 sierpnia 2015 14:31

Piotr WachNasz gość dodaje, że tego typu praktyka jest co prawda legalna, ale musi budzić wątpliwości.

- Na pewno w jakimś stopniu wpłynie na wynik wyborów - mówi nam senator Wach. - Najważniejsza jest rozróżnialność kandydatów. Ja nie mam drugiego imienia, mój kontrkandydat pewnie ma. Inna sprawa, że dla wyborców ważny jest także partyjny szyld, nie tylko nazwisko kandydata.

Pytaliśmy naszego gościa, kogo uważa za głównego konkurenta. Odpowiedział, że o ile cztery lata temu  najpoważniejszym rywalem był kandydat SLD prof. Stanisław S.Nicieja, to tym razem takim mocnym kandydatem - także z powodu coraz mocniejszego szyldu prawicy - jest Marcin Ociepa, przewodniczący opolskiej Rady Miasta,

Naszego gościa pytaliśmy także o to, jak Senat zachowa się w piątek, kiedy to ma ocenić wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o drugie referendum przy okazji wyborów parlamentarnych.

- Jestem przeciwny łączeniu referendum z wyborami - mówi nam prof.Wach. - A co zrobi Senat, trudno powiedzieć na sto procent. Moim zdaniem, odrzuci wniosek prezydenta, ale pamiętajmy, że na posiedzeniu połączonych komisji przewaga przeciwników referendum nie była duża - 24 do 21.

Posłuchajcie:

Tagi: Piotr Wach, Platforma Obywatelska, Senat RP, wybory parlamentarne 2015Drukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 31 sierpnia 2015 14:31

Ostatnio zmieniał: Adam Szostok

Data ostatniej zmiany: 13 października 2015 12:30

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Akademia życia

Akademia życia

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu