Przejdź do treści

25 maja wskażemy posłów do Parlamentu Europejskiego – jednej z instytucji, która stanowi prawo i kształtuje politykę Unii Europejskiej. W tej zakładce znajdą Państwo wiadomości dotyczące kampanii wyborczej, rozmowy z politykami, komentarze specjalistów, poradnik wyborczy, a także informacje dla komitetów wyborczych.

Emisja nieodpłatnych bloków wyborczych na antenie Radia Opole od poniedziałku do piątku o godz. 10:10, 14:10, i 21:05, w sobotę o godz. 14:05 i 19:05 oraz w niedzielę o godz. 19:05.

Rasch o eurowyborach i Ukrainie
Na tegorocznych listach kandydatów do Europarlamentu nie będzie przedstawicieli Mniejszości Niemieckiej z regionu opolskiego. Mniejszość też nie poprze kandydatów żadnej z partii czy komitetu wyborczego. Jak powiedział Norbert Rasch, szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Mniejszość nie chce żadnemu ugrupowaniu robić prezentu, z którego nic dla Mniejszości nie wyniknie.

03 marca 2014 09:24

Norbert RaschNorbert Rasch powiedział Radiu Opole, że jeszcze w połowie zeszłego roku kontaktował się z opolskimi partiami, ale bezskutecznie.

– Około maja – czerwca napisałem do wielu ugrupowań w naszym regionie z pytaniem, jak postrzegają sprawy mniejszościowe, jak chciałyby zajmować się sprawami mniejszości narodowych i etnicznych. Żadna merytoryczna odpowiedź się nie pojawiła. Tylko z SLD przyszło pismo zwrotne, że moglibyśmy się spotkać. Spotkaliśmy się, ale niewiele z tego wynikało – wyjaśnia Rasch.

Jak dodaje gość Radia Opole, Mniejszość Niemiecka włączy się jednak w same wybory. – Zachęcamy ludzi, aby poszli na wybory, żeby frekwencja nie była niska, chodzi o to, by pokazywać, że eurowybory są ważne – mówi Rasch. – Ale nie chcemy nikogo desygnować – zaznacza. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju.

Lidera TSKN pytaliśmy również o sytuację na Ukrainie. – Rosja może się daleko posunąć i nawet sankcje USA nie będą tutaj skuteczne – stwierdził Rasch. – Rosja to mocarstwo, ma wiele zasobów, poza tym nie liczy się z wieloma partnerami, co jest dosyć niebezpieczne. Trzeba tylko utrzymywać stały kontakt z Ukrainą, naszym regionem partnerskim – Iwanofrankiwskiem. Na ostatnim sejmiku apelowałem, by zacieśnić te kontakty, pytać jak pomóc – dodaje lider TSKN.

Jak zapewnia Rasch, opolska Mniejszość Niemiecka próbuje kontaktować się i pomagać Niemcom na Ukrainie.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:


Marzena Śmierciak (oprac. WK)Tagi: Norbert Rasch, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Parlament Europejski, W cztery oczy, UkrainaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 03 marca 2014 09:24

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 02 maja 2014 14:47

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00


Pogoda Opole z serwisu