Przejdź do treści

W cztery oczy

Ważne osobistości, uczestnicy zdarzeń, eksperci. Codziennie rano w rozmowie "W cztery oczy" zadajemy im pytania, które chcieliby zadać mieszkańcy regionu. Rozmowa dnia o tym, co ważne dla naszych słuchaczy.

Od poniedziałku do piątku o godz. 8:03 zapraszają Marek Świercz i Ireneusz Prochera. Napisz do autorów: marek.swiercz@stara.radio.opole.pl oraz ireneusz.prochera.@stara.radio.opole.pl.

W czasie wakacyjnym na rozmowy zaprasza również Piotr Moc - będzie prowadził "W cztery oczy" od 6 do 17 lipca i od 17 do 28 sierpnia. Napisz do autora: piotr.moc@stara.radio.opole.pl.

Waldemar Olszewski
Czarny scenariusz dla Filharmonii Opolskiej? Zwolnienie 38 osób i brak pieniędzy na koncerty.

05 grudnia 2014 09:30

Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Waldemar Olszewski, dyrektor Filharmonii Opolskiej. Marek Świercz pytał go o trudną sytuację finansową placówki i możliwe konsekwencje radykalnego obniżenia budżetu. Przypomnijmy: w przyszłym roku filharmonia ma mieć do dyspozycji o 30% mniej pieniędzy niż w obecnym.

Waldemar Olszewski

Żeby przeżyć, potrzebujemy miliona zł więcej

– Najgorszy scenariusz, jaki może się zdarzyć, to zwolnienie 38 pracowników i praktycznie brak pieniędzy, żeby prowadzić jakąkolwiek działalność koncertową – mówi dyrektor FO. To wstępne szacunki po otrzymaniu propozycji budżetowej na rok 2015.

Proponowana kwota to 5 milionów 700 tysięcy zł. – Żeby przeżyć, potrzebujemy ok. miliona zł więcej – mówi Olszewski. Ideał? Powrót do dotacji z roku 2012 – 8 milionów 400 tysięcy zł.

– Cięcia mamy od roku 2013, a to się zawsze odbija na pensjach pracowniczych. Bo w kosztach stałych i repertuarowych cięcia ma swoje granice, których nie możemy przekroczyć – zaznacza nasz gość.

 

Rozbudowa filharmonii, kredyt, wskaźniki unijne

Jak szacuje, po rozbudowie filharmonii koszty jej utrzymania wzrosły o ok. 30%. – Myślę, że z ok. 600 tysięcy zł do 1 miliona zł – ocenia.

Czyli zdecydowano się na rozbudowę, wiedząc, że to wygeneruje dodatkowe koszty? – To było poparte wyliczeniami wcześniej. Wszystkie zaplanowane urządzenia, zwiększenie powierzchni. Decyzja o tym pewnie była decyzją wspólną poprzedniego dyrektora filharmonii i zarządu – stwierdza Olszewski.

A przypomnijmy, że przy okazji tournée po Stanach Zjednoczonych były dyrektor filharmonii zaciągnął kredyt. – Oczywiście po hasłem promocji Opolszczyzny można wiele ukryć – komentuje nasz rozmówca. – W 2011 roku na promocję instytucji wydano 200 tysięcy zł, a ja w 2012 roku miałem do wydania 20 tysięcy zł – dodaje.

Nad Filharmonią Opolską wisi też realizacja wskaźników unijnych. W projekcie, jak mówi Olszewski, jest zapisane, że instytucję tę odwiedzi rocznie ok 85 tysięcy osób. – Zwiększając liczbę koncertów i liczbę wydarzeń wszystko robimy po to, żeby się w tych wskaźnikach zmieścić. Choć są naprawdę bardzo, bardzo wyśrubowane – podkreśla.

Co jeśli warunki nie będą spełnione? – Skutek może być taki, że przyjdzie urzędnik unijny i powie: proszę zwrócić 14,5 miliona zł. Finanse, którymi dysponujemy tak naprawdę nie pozwalają na utrzymanie nas, a na oddanie 14,5 miliona zł chyba nikogo tutaj nie stać – mówi Olszewski.

 

Zarabiać, czy minimalizować koszty?

Co z głosami, że instytucje kultury działają według starego stylu, są z innej epoki, a mamy wolny rynek? – Tego typu instytucje jak nasza działają na całym świecie, nie jesteśmy żadnym wyjątkiem, który w jakiś dziwny sposób działa i w dziwny sposób jest finansowany. Wszędzie są objęte mecenatem państwa, czy samorządu, często partycypują w tym finansowaniu miasta. Tu jest troszeczkę zasada minimalizacji kosztów, a nie zarabiania na instytucji – tłumaczy Olszewski.

Jak dodaje, o trudnej sytuacji filharmonii rozmawia z urzędem marszałkowskim. A dziś (5.12) jest pierwsze spotkanie zarządu województwa poświęcone kulturze w Opolu.

 

Tagi: filharmonia opolska, Waldemar Olszewski, W cztery oczy, Marek ŚwierczDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 05 grudnia 2014 09:30

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 05 grudnia 2014 09:37

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Zobacz archiwum
Pogoda Opole z serwisu