Przejdź do treści

W cztery oczy

Ważne osobistości, uczestnicy zdarzeń, eksperci. Codziennie rano w rozmowie "W cztery oczy" zadajemy im pytania, które chcieliby zadać mieszkańcy regionu. Rozmowa dnia o tym, co ważne dla naszych słuchaczy.

Od poniedziałku do piątku o godz. 8:03 zapraszają Marek Świercz i Ireneusz Prochera. Napisz do autorów: marek.swiercz@stara.radio.opole.pl oraz ireneusz.prochera.@stara.radio.opole.pl.

W czasie wakacyjnym na rozmowy zaprasza również Piotr Moc - będzie prowadził "W cztery oczy" od 6 do 17 lipca i od 17 do 28 sierpnia. Napisz do autora: piotr.moc@stara.radio.opole.pl.

Krzysztof Ogiolda
Publicystę NTO pytaliśmy m.in. o pontyfikaty papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

28 kwietnia 2014 08:59

Krzysztof OgioldaW niedzielę (27.04.) w Watykanie odbyły się uroczystości kanonizacyjne dwóch wybitnych w historii Kościoła papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Świadkami tego wydarzenia byli także liczni pielgrzymi z naszego regionu, którzy do Włoch udali się samolotami, autobusami i samochodami, ale także pieszo lub na rowerach.

Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy" (28.04.) był Krzysztof Ogiolda, publicysta NTO. Specjalistę od spraw Kościoła i ekumenizmu pytaliśmy o pontyfikaty Jana Pawła II i Jana XXIII, pokolenie JP2 i kontrowersje wokół uchwały w związku z kanonizacją Jana Pawła II.

Posłuchaj:

– Pewnie żaden papież nie zrobił tyle dla promocji rodziny, co Karol Wojtyła i to na długo zanim został papieżem. Wtedy był to szok – biskup, który pisze o etyce seksualnej i zastanawia się nad tego typu kategoriami, niektórych to może gorszyło, on się tym zajmował konsekwentnie – zwraca uwagę Krzysztof Ogiolda.

– Myślę, że Jan XXIII przeszedł do historii przede wszystkim jako papież soboru. Zwołał sobór w jakimś sensie przeciw wszystkim – podkreśla publicysta NTO.

– Jestem przekonany, że jednego pokolenia JP2 nie ma. Byłbym zresztą gotów spierać się, które to jest pokolenie: nasze, dla którego wybór papieża był przeżyciem pokoleniowym, na skrzydłach wracaliśmy do domu – mogę za siebie powiedzieć – z okrzykiem „Habemus papam"; czy ci, którzy się gromadzili, przywołując esemesami na pogrzeb papieża. W każdym pokoleniu są ludzie, którym papież jest bliski – mówi Ogiolda.

Naszego rozmówcę pytaliśmy również o kontrowersje wokół uchwały w związku z kanonizacją Jana Pawła II. – Oglądałem przekazy dotyczące tego co działo się w Sejmie z pewnym zażenowaniem. Każdy ma prawo do swoich zapatrywań, również na Kościół, Pana Boga, Jana Pawła II, ale tu się w moim przekonaniu nie ma o co spierać. Zasługi Karola Wojtyły dla Polski, a to przecież polski parlament miał tę uchwałę podjąć, są niekłamane. Z drugiej strony pozwoliłem sobie napisać w komentarzu NTO, że papież naprawdę nie potrzebuje tej uchwały. Ona niczego nie doda jego wielkości czy świętości, to raczej politycy mogą się ogrzać w jego blasku – zaznacza Ogiolda.

Tagi: Krzysztof Ogiolda, Jan Paweł II, Jan XXIII, papież, kanonizacja, W cztery oczy, Piotr MocDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 28 kwietnia 2014 08:59

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 28 kwietnia 2014 10:24

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Zobacz archiwum
Pogoda Opole z serwisu