Przejdź do treści

Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych
Jest to projekt, który ma na celu stworzenie jednolitego systemu wyszukiwania materiałów audialnych i audiowizualnych gromadzonych w zbiorach publicznej radiofonii i telewizji od wielu dziesięcioleci – wyjaśnił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

Jak poinformował, biblioteka cyfrowa będzie gotowa za dwa lata, wtedy będą z niej mogli korzystać dziennikarze wszystkich spółek mediów publicznych; potem ruszą prace nad udostępnieniem nagrań wszystkim odbiorcom. Szef KRRiT zastrzegł jednak, że w tym przypadku uregulowania wymaga kwestia praw autorskich.

Dworak przypomniał, że w mediach publicznych od kilku lat trwa proces digitalizacji zbiorów, teraz wykonane już cyfrowe kopie audycji będą gromadzone w jednym miejscu.

Według prezesa TVP Juliusza Brauna publiczna telewizja posiada 1,5 mln nagrań, 900 tys. z nich nakręcono w oddziałach regionalnych (obecnie 16 ośrodków). Do tej pory udało się zdigitalizować ok. 60 tys. audycji, ich łączny czas trwania wynosi 1,6 mln minut.

- Część zbiorów możemy udostępniać, jak przepisy tego wymagają, wyłącznie dla celów edukacyjnych i naukowych, część możemy udostępniać w trybie niekomercyjnym, ale odpłatnym, a część po prostu w trybie komercyjnym – powiedział Braun.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski mówił, że Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych przede wszystkim umożliwi wymianę materiałów pomiędzy nadawcami. - To pierwszy tak wielki projekt wszystkich mediów publicznych – zaznaczył prezes.

Jak podkreślił, dotychczas dziennikarze mieli utrudniony dostęp do zasobów innych spółek mediów publicznych, brakowało reguł umożliwiających szybką wymianę nagrań.

Polskie Radio zgromadziło ok. 1 mln nagrań.

Prace nad tworzeniem biblioteki cyfrowej ma koordynować Telewizja Polska. Na ten cel Krajowa Rada przyznała TVP w 2014 r. środki z abonamentu. Realizację Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych będą nadzorować przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład mediów publicznych wchodzi 19 spółek, są to Telewizja Polska, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych.

 Pliki:

Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a: Tomasz Turba

Data publikacji: 09 grudnia 2013 13:04

Ostatnio zmieniał: Tomasz Turba

Data ostatniej zmiany: 10 grudnia 2013 10:36

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu