Przejdź do treści

Progresywna Zmiana Rocka

W każdą sobotę od godz. 23:05 do 1:00 zaprasza Adam Wołek. Napisz do autora adam.wolek@stara.radio.opole.pl.
Młode zespoły progresywne z Polski zawojują świat?
O młodych, polskich zespołach z kręgu prog – rocka rzecz będzie. Jest ich całkiem sporo po tzw. „prog – boomie”. Można powiedzieć, ze wysyp jak grzybów po deszczu i wiele z nich niestety smak ma taki sam. Jest jednak kilka perełek, które wybiły się ponad przeciętność i trwa na straży dobrego i solidnego grania. Pierwszą gwiazdką w tej młodej galaktyce jest zdecydowanie Lebowski, o którym tomy już napisano i ja nie będę.

02 sierpnia 2011 10:45

Ponad to ostatnio premierę swojej płyty miła łódzki Tune. „Lucid Moments” zawładnęło moim odtwarzaczem, a co za tym idzie także tym radiowym. Reakcja słuchaczy była natychmiastowa : „To dobry zespół” pisaliście na facebookowej ścianie. Leszek Swoboda i spółka zrobili naprawdę „różnicę”. Dobry wokal, pulsująca sekcja rytmiczna, a co najważniejsze przemyślane kompozycje z dodatkiem, który może nowum nie jest, ale akordeon robi wrażenie. Polecam każdemu rozkochanemu w przestrzennych dźwiękach tę pozycję.

 

http://www.youtube.com/watch?v=n0J1X_nTu5E

 

Z Łodzi przenieśmy się do Krakowa. Ryszard Kramarski i jego Millenium to kolejny diamencik, który jest warty uwagi. Powiem szczerze, że nie słyszałem dokonań zespołu z „grodu Kraka” wcześniej i to był mój wielki błąd. Udało mi się nabyć całą dyskografię tego „bandu” i z głośników popłynęła muzyka. Od razu zwracają uwagę długie kompozycje szczególnie na płycie „Three Brothers Epiloque”. Jednak moim faworytem moim jest zdecydowanie płyta „Interdead” z nastrojowymi utworami o nałogu przebywania w sieci internetowej. Nie wspomniałem o wokaliście. Łukasz Gall to może nie wielki śpiewak, ale z wyczuciem i niezłą barwą głosu zdecydowanie zajmuje miejsce w czołówce polskich wokalistów. Ma za sobą współpracę z Moonrise i solową aczkolwiek średnio udaną płytę. Żeby nie było za pięknie Millenium wydało płytę „White Crow” – jest to retrospekcja kariery krakusów z jednym premierowym utworem o tytule albumu… niestety słabym. Miejmy nadzieję, że album „Puzzles”, który jest szykowany będzie na normalnym „millenijnym” poziomie. Wiem,  że będzie to także pożegnanie Łukasza Galla, którego zastąpi Marek Majewski z Acute Mind, ale to już temat na zupełnie inną historię.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4E-wTA21lsE

 

Ostatni projekt na który zwróciłem szczególną uwagę to Circle of Bards z albumem „Tales”. Może dlatego, że zafascynowała mnie literatura Fantasy i świat Wiedźmina. Mariusz Migałka nagrał świetną ilustrację tego świata. Muzyk grający na co dzień w metalowo – hardrockowym Mr. Hyde pokazał jak robi się muzykę minimalistyczną. Czekamy na kolejną odsłonę dźwięków w wykonaniu lubelskiego barda.

http://www.youtube.com/watch?v=zsqpfYsYw3I

 

Adam WołekDrukuj , Pobierz jako plik PDF , Powrót

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 02 sierpnia 2011 10:45

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 02 sierpnia 2011 11:53

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu