Przejdź do treści

Progresywna Zmiana Rocka

W każdą sobotę od godz. 23:05 do 1:00 zaprasza Adam Wołek. Napisz do autora adam.wolek@stara.radio.opole.pl.
Coria - Teoria Splątania, warta przesłuchania? Zdecydowanie tak!
Coria - Teoria Splątania to płyta niezła. W każdym razie taka, przy której nie sposób się nudzić. Czemu znalazła się w gronie zespołów progresywnych? Tego Wam nie wyjaśnię, ale ujęła mnie ta pozycja. Historię zespołu znajdziecie - jak wszystko, zresztą - w internecie. Nie będę jej tu przytaczał.

09 grudnia 2014 09:02

Coria - Teoria SplątaniaZajmijmy się muzyką, a ta jest w porządku. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wokalista - do instrumentarium jeszcze przejdę - pełna "profeska" Tomka Mrozka. Wydaje się, że jest to "gość", który dałby sobie radę w każdym gatunku muzycznym.

A na płycie? Na dzień dobry dostajemy "między oczy" utworem "Przebudzenie". Hardrockowe gitary podlane soundgarden'owym, bardzo smacznym sosem zwracają uwagę od pierwszych taktów. Jako miłośnik sekcji rytmicznej od razu też zacząłem przysłuchiwać się bębnom i gitarce basowej. Oj pracują, aż miło. Podobnie zresztą jak gitara solowa. Nie parzą instrumenty w ręce. To słychać, a lekkość kompozycji pozwala wierzyć, że podczas słuchania "Teorii Splątania" będzie tylko lepiej.... I nie jest źle.

"Nie pozwól mi" - tym utworem zespół promuje płytę w eterze. Powiem tak, najlepsza piosenka z polskim tekstem w ostatnim czasie. Tekst na tyle zrozumiały, że nie pozostawia zbyt wiele miejsca na interpretację. Tak jak powinna wyglądać tego typu pieśń. Usłyszałem opinię, że dla nastolatek by popłakały sobie z przytulonym pluszowym misiem marząc o chłopcu ze szkolnej ławy. I co z tego? Co w tym złego? Lepsze i na wyższym poziomie to, niż 125 wcielenie "nabotoksowanej" pseudogwiazdy fałszującej hymn państwowy. Brawo panowie!

Całej płyty słucha się naprawdę dobrze (choć mnie najmniej do gustu przypadł utwór "Weteran") i jest dobra inwestycja na prezent dla ukochanej osoby, jeżeli naturalnie ma choć minimalne rockowe zacięcie. Nie mogę się od tego krążka oderwać od jakiegoś czasu i gra mi w aucie, domu, pracy i słuchawkach. Tomek jest świetnym wokalistą, więc nie dziwi mnie, że kapitalnie wypadł w telewizyjnym show X-Factor. Taki głos nie może przejść bez echa. Gitarzyści Wojtek Mrówka i Dominik Stypa robią wrażenie fachowców, a muzyka zawarta na "Teorii..." niech stanowi ich świadectwo kwalifikacji. Dominik lubi poszaleć na strunach, a jego solówki cieszą ucho. Swoje zadania znakomicie wypełniają też Konrad Konopka na basie i Damian Bonczek na bębnach.

Zatem bawimy się na całego. A, że nie nie rock progresywny, powiecie? I co z tego. Coria jest świetnym zespołem i już z niecierpliwością czekam na koncert w Stolicy Polskiej Piosenki. A, panowie, jak się rozejrzą po ulicach Opola domyślą się, że takich jak ja jest więcej. W skali od 0 - 5 daję płycie bardzo mocne 4. A co do historii zespołu, poczytajcie także o grupie Symetria. Kto był na show G'n'R w Rybniku, wie o czym piszę. Co do samej Corii, wygranie "Life on stage" coś jednak znaczy. Granie przed Soundgarden czy Claptonem to nie rurki z kremem.

Polecam z czystym sumieniem ludziom, którzy są otwarci na odrobinę muzycznego szaleństwa i zróżnicowania. Zachęcam obejrzenie teledysków i zdobycie tej płyty, żałować nie będziecie.

Zobacz teledysk "Nie pozwól mi"

Zobacz teledysk "Niepokój"

Zobacz teledysk "Defibrylacje"

Coria - Teoria Splątania. Album wydany w 2014 roku nakładem MMP stworzyli:
Tomasz Mrozek - wokal, Konrad Konopka - gitara basowa, Wojtek Mrówka - gitara prowadząca, Dominik Stypa - gitara solowa, Damian Bonczek - perkusja

Adam WołekAdam Wołek

Tagi: Coria, teoria splątania, rockDrukuj , Pobierz jako plik PDF , Powrót

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 09 grudnia 2014 09:02

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 09 grudnia 2014 11:19

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu