Przejdź do treści

Progresywna Zmiana Rocka:

Progresywna Zmiana Rocka

Dziś w audycji znowu mieszanka wybuchowa, choć nieco lżejsza, niż tydzień temu. Rozpoczniemy od gości, a w zasadzie gościa - Tytusa Adamczewskiego, który opowie o twórczości poznańskiego Beyond The Event Horizon. Posłuchamy sporych fragmentów ich płyty. A, że będą supportem występu Antimatter, to tych też nie może zabraknąć. Ich ostatnie dzieło wwierca się w uszy. Będziemy też kontynuować naszą przygodę z My Dying Bride, tu też mamy do czynienia z nowym materiałem - mocnym. Kto jeszcze? Abstrakt, Art of Illusion, Riverside.... Będzie się działo!

Do autora programu można pisać pod adresem: adam.wolek@stara.radio.opole.pl oraz na profilu facebookowym audycji tu: http://www.facebook.com/group.php?gid=113698075332834

Zaprasza do słuchania między 23:05 a 01:00 - Adam Wołek. Do autora można pisać pod adresem: adam.wolek@stara.radio.opole.pl oraz na profilu facebookowym audycji tu: http://www.facebook.com/group.php?gid=113698075332834

Zobacz także: Progresywna Zmiana Rocka. Radia Opole można słuchać tu: RADIO OPOLE. Informacje o pozostałych audycjach w zakładce PROGRAM.

Metal Hammer Fest 2015 za nami. Trochę wrażeń było

Metal Hammer Fest 2015 za nami. Trochę wrażeń było

Po raz kolejny mieliśmy przykład, że zapotrzebowanie na prog - rock i prog metal w naszym kraju jest... ogromne. Za nami Metal Hammer Fest 2015 Prog. Edition. Kilka tysięcy fanów takiego grania zapełniło płytę i część trybun katowickiego Spodka, by wspólnie cieszyć się dźwiękami płynącymi ze sceny. A było się czym radować.

więcej treści z artykułu: Metal Hammer Fest 2015 za nami. Trochę wrażeń było

O Wilsonie i Nightwish słów kilka

O Wilsonie i Nightwish słów kilka

Ileż to lamentów słyszałem, po wydaniu singla promującego nową płytę Stevena Wilsona "Hand cannot erase". Matko, co to za piosenkowość - grzmieli "znawcy" progresywnego rocka.

więcej treści z artykułu: O Wilsonie i Nightwish słów kilka

Walfad - muzyka, obok której nie przejdziesz obojętnie

Walfad - muzyka, obok której nie przejdziesz obojętnie

Nie wiem jak Wy, ale ja nie lubię pisać recenzji, ani ich czytać. To drugie przede wszystkim, bo od razu zabiera mi radość z odkrywania płyty z czystym umysłem. Nakierowuje mnie na zwracanie uwagi na pewne smaczki z pominięciem innych.

więcej treści z artykułu: Walfad - muzyka, obok której nie przejdziesz obojętnie

Osada Vida w kraju, Pink Floyd za granicą - roku 2014 podsumowanie

Osada Vida w kraju, Pink Floyd za granicą - roku 2014 podsumowanie

Stało się! Już po głosowaniu i jak zwykle mamy niespodzianki, choć nie w zestawieniu zagranicznej płyty roku.

więcej treści z artykułu: Osada Vida w kraju, Pink Floyd za granicą - roku 2014 podsumowanie

Coria - Teoria Splątania, warta przesłuchania? Zdecydowanie tak!

Coria - Teoria Splątania, warta przesłuchania? Zdecydowanie tak!

Coria - Teoria Splątania to płyta niezła. W każdym razie taka, przy której nie sposób się nudzić. Czemu znalazła się w gronie zespołów progresywnych? Tego Wam nie wyjaśnię, ale ujęła mnie ta pozycja. Historię zespołu znajdziecie - jak wszystko, zresztą - w internecie. Nie będę jej tu przytaczał.

więcej treści z artykułu: Coria - Teoria Splątania, warta przesłuchania? Zdecydowanie tak!

A nuty płyną.....Ten rok jest piękny dla słuchaczy

A nuty płyną.....Ten rok jest piękny dla słuchaczy

To naprawdę piękny rok... muzyki, którą możemy się cieszyć znowu jest dużo. Sięgamy po klasyków gatunku, a premier także nam nie poskąpiono. "Na dniach" do sklepów marszowym krokiem wkroczy nowy album Pink Floyd i to jest wiadomość roku. O tym jednak pisałem wcześniej.

więcej treści z artykułu: A nuty płyną.....Ten rok jest piękny dla słuchaczy

Pink Floyd 20 lat po

Pink Floyd 20 lat po "Division Bell", bedzie nowa płyta. Opeth już na rynku

Po 20 latach... nieoczekiwana, ale wiadomość jest cudowna. Już niedługo ukaże się płyta "The endless river" Pink Floyd. Myślę, że wielu z Was przebiera niecierpliwie nogami by posłuchać nowego dzieła. W sieci ukazało się już sporo zapowiedzi, a i na naszej antenie mówiłem o tym niejednokrotnie. "The endless river" ukaże się na rynku 10 listopada. Początkowo miał być to album instrumentalny, ale pojawią się wokalizy. Ten rok w ogóle jest czasem wielkich płyt, nieprawdaż? Że wspomnę tylko o świetnej nowej pozycji Uriah Heep.

więcej treści z artykułu: Pink Floyd 20 lat po "Division Bell", bedzie nowa płyta. Opeth już na rynku

Polak potrafi

Polak potrafi

W nawiązaniu do tytułu, chodzi o kolejny zespół, który to zachwyca nas pięknym graniem. Instrumentalna grupa Sounds Like End of The World zaszczyciła nas swoimi nagraniami, które są na bardzo wysokim poziomie. W programie także zabrzmiały dźwięki Black Sabbath, King Crimson oraz Dream Theater.

więcej treści z artykułu: Polak potrafi

Młodzi gniewni z Przemyśla. Kolejna grupa na wysokim poziomie - Arlon

Młodzi gniewni z Przemyśla. Kolejna grupa na wysokim poziomie - Arlon

Grają i robią to świetnie. Sobotnio - niedzielna noc była świetną - mam nadzieję - ucztą dla miłośników pięknych dźwięków. Na tapetę bowiem wzięliśmy przemyski zespół ARLON. Ci, którzy nie mogli posłuchać audycji "na żywo" mogą w tym miejscu jej odsłuchać.

więcej treści z artykułu: Młodzi gniewni z Przemyśla. Kolejna grupa na wysokim poziomie - Arlon

Piękna ta nasza muzyka

Piękna ta nasza muzyka

Sobotni wieczór po raz kolejny spędziliśmy przy kojących dźwiękach. Mam nadzieję, że tradycją stanie się zapraszanie gości. Kto w przyszłym tygodniu? Może Wy będziecie mieli jakiś pomysł? Czekam pod adresem adam@radio.opole.pl. A wracając do muzyki, było jej sporo tej nocy.

więcej treści z artykułu: Piękna ta nasza muzyka

Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka łagodzi obyczaje

Ananke po angielsku? Tak, to możliwe. Słyszeliście w sobotę na naszej antenie nowy singiel, którego to premiera będzie miała miejsce 11.09, a na naszej antenie już gościł. „Cantarella” oraz „Mirrors” zrobiły dobre wrażenie, bo to przecież nadal to samo dobre Ananke. Adam Łassa był gościem programu Progresywna Zmiana Rocka i opowiadał o pracy nad tymi utworami.

więcej treści z artykułu: Muzyka łagodzi obyczaje

Opeth „Heritage” – czyli historia rocka progresywnego w pigułce

Opeth „Heritage” – czyli historia rocka progresywnego w pigułce

Jakby ktoś w 1995 roku kiedy nabyłem na taśmie pierwsze dzieło Opeth „Orchid” powiedział, że z niemal death – metalowego bandu zrobi się prog – rockowy gigant to wyśmiałbym go szczerze. A jednak! Sięgnijmy jednak do korzeni, czyli do 1990 roku kiedy to Opeth powstał. To czas ofensywy szwedzkiego metalu, a niektóre grupy zaczęły zjadać już własny ogon i zmieniać styl. Przykładem tego najlepszym jest Tiamat, którego muzyczny rozwój bądź - jak mówią „prawdziwi fani metalu” regres – zna niemal każdy. Przykładów można mnożyć i zapewniam Cię drogi czytelniku, że moglibyśmy gwarzyć o tym kilka lat.

więcej treści z artykułu: Opeth „Heritage” – czyli historia rocka progresywnego w pigułce

Quo Vadis prog - rocku? Domysły snuje Adam Leszczyński

Quo Vadis prog - rocku? Domysły snuje Adam Leszczyński

Muzyka prog – rockowa istnieje ponad 40 lat. Od tego czasu zjednywała sobie coraz to nowych słuchaczy, chcących od muzyki czegoś nowego i niekonwencjonalnego. Na początku miała być odskocznią od piosenkowego grania, rythm and blues'owej mody, jaka zapanowała w rockowym świecie. Od lat '70 zyskiwała nowych fanów, poszerzała pasmo dźwięków, a pod względem techniki muzycy przestali ustępować jazzowym mistrzom.

więcej treści z artykułu: Quo Vadis prog - rocku? Domysły snuje Adam Leszczyński

Progresywna Zmiana Rocka się...zmienia.

Progresywna Zmiana Rocka się...zmienia.

Rockowo pożegnaliśmy wakacje. Nieco skandalizująco było, gdyż gościem był w ostatnim programie był Maciej Nowak, który napisał książkę "Ten Gitarowy Huk - historia zespołu TSA". Niewielu ja dotychczas przeczytało, a już jest wokół niej szum. Szum niezdrowy i niepotrzebny, niestety. Ktoś, komuś coś zarzuca... niepotrzebnie. Wojna podjazdowa trwa, a przypominamy, że Maciej napisał tę książkę na podstawie nagrań z zespołem! Na podstawie audycji "Trzy dekady rock'n'rolla", za którą został zresztą wyróżniony.

więcej treści z artykułu: Progresywna Zmiana Rocka się...zmienia.

Młode zespoły progresywne z Polski zawojują świat?

Młode zespoły progresywne z Polski zawojują świat?

O młodych, polskich zespołach z kręgu prog – rocka rzecz będzie. Jest ich całkiem sporo po tzw. „prog – boomie”. Można powiedzieć, ze wysyp jak grzybów po deszczu i wiele z nich niestety smak ma taki sam. Jest jednak kilka perełek, które wybiły się ponad przeciętność i trwa na straży dobrego i solidnego grania. Pierwszą gwiazdką w tej młodej galaktyce jest zdecydowanie Lebowski, o którym tomy już napisano i ja nie będę.

więcej treści z artykułu: Młode zespoły progresywne z Polski zawojują świat?

Subskrybuj kategorię

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu