Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Kto wygra? Politycy typowali wyniki wyborów parlamentarnych
- Sondaże mogą pokazywać tylko pewien trend, układanie już dziś potencjalnych koalicji w parlamencie to jedynie zabawa - wskazywali goście Niedzielnej Loży Radiowej. W opinii praktycznie wszystkich opcji politycznych na czoło wysuwają się dziś sprawy gospodarcze i poprawa standardu życia Polaków, choć różne są pomysły, jak te cele zrealizować. Czy przy obecnym podziale preferencji politycznych wyborów jest szansa od razu po wyborach na skuteczne rządzenie i sprawną realizację najważniejszych dla kraju spraw ? Przed nami ostatnie dni kampanii...

18 października 2015 11:50

 

- Zwycięzcy wyborów będą musieli wziąć odpowiedzialność za najważniejsze sprawy w kraju, dziś  nie chcę jednak typować, które ugrupowanie uzyska największe poparcie - powiedziała w Loży Radiowej posłanka PO Brygida Kolenda-Łabuś . 

Parlamentarzystka przypomniała, że rządy PO przypadły na okres światowego kryzysu, z którego Polska wyszła obronną ręką. 

- Priorytetem nowego unijnego budżetu  będzie innowacyjność i posłowie nowej kadencji będą musieli o to mocno zadbać, by te pieniądze wykorzystać jak najlepiej - stwierdziła na antenie RO parlamentarzystka rządzącej partii.

Zdaniem posła Patryka Jakiego z Solidarnej Polski, sondaże wskazują na wyraźną wygraną prawicy, a jednym z priorytetów nowej władzy powinno być między innymi rozliczenie fatalnie przeprowadzonych prywatyzacji państwowego majątku, co najczęściej kończyło się upadłościami zakładów.

- Przed nami ostatnie dni kampanii , o odpoczynku nie ma mowy - powiedział poseł Jaki. 

W opinii Jaroslawa Pilca z Twojego Ruchu, Polacy potrzebują mocnej zmiany w stylu prowadzenia polityki, stąd właśnie bardzo dobrym wyborem byłby mandat zaufania dla Zjednoczonej Lewicy.  

Podobnie ocenił to Piotr Woźniak z SLD. 

- Ważne jest to, by wyborcy ponownie zaufali lewicy, tym bardziej, że wiele postulatów dotyczących między innymi skrócenia wieku emerytalnego czy podwyższenia płacy minimalnej,  prezentowanych przez inne ugrupowania, to właśnie argumenty typowo lewicowe - przekonywał lider opolskiego SLD.

Zdaniem posła prof. Jerzego Żyżyńskiego z PiS, Polska potrzebuje racjonalnych rozwiązań dotyczących między innymi rynku pracy, a to, że pewne argumenty pojawiają się w programach innych partii, to konsekwencja uniwersalnych prawideł makroekonomii. - I nic w tym dziwnego - skonstatował polityk PiS.

- Koalicje zawiera się po wyborach, a nie przed samą elekcją - dodał Stanisław Rakoczy z PSL. - Trzeba poczekać jeszcze tydzień, by wiedzieć, jak to się poukłada. Nie ma wątpliwości, że na czoło wysuwają się sprawy gospodarcze, konieczne podwyższenie standardu życia obywateli. Sondaże pokazują, że po wyborach stworzenie stabilnej większości może być problemem - zauważył polityk ludowców. 

W odczuciu Róży Malik z Mniejszości Niemieckiej  zmiany są nieuchronne, co powinno się wydarzyć po glosowaniu za tydzień. Komfortowe rządzenie to rządzenie większościowe, najlepiej bez koalicji, ale z tym może być problem. 

Posłuchaj wypowiedzi:

Wybory parlamentarne w niedzielę 25 października. Posłów i senatorów wybierzemy na czteroletnią kadencję. 


Oprac.Jacek Rudnik 

Posłuchaj także Niedzielnej Loży Radiowej

Tagi: Róża Malik, Stanisław Rakoczy, Jerzy Żyżyński, Jarosław Pilc, Brygida Kolęda-Łabuś, Patryk Jaki, Piotr Woźniak, wybory parlamentarneDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 18 października 2015 11:31

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 18 października 2015 11:51

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu