Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

10 lat Centrum Integracji Społecznej w Strzelcach Opolskich
Trzeba mieć odwagę, żeby dać pracę karanym za ciężkie przestępstwa czy bezdomnym. 10 lat temu, gdy o zatrudnieniu socjalnym słyszało niewielu, swą działalność rozpoczynało Centrum Integracji Społecznej w Strzelcach Opolskich. Dziś świętuje jubileusz.

16 października 2015 20:00


- Byli tacy, którzy nie wierzyli, że uda się przywrócić wykluczonych z rynku pracy społeczeństwu. Dziś bez centrum nie wyobrażamy sobie realizacji wielu zadań własnych gminy - mówi Maria Feliniak, która współtworzyła to miejsce.

- To element systemu pomocy społecznej, ale to również miejsca pracy dla naszych mieszkańców, dla bezdomnych, dla długotrwale bezrobotnych, którzy - gdyby nie CIS - być może siedzieliby dziś w parku, popijając tanie wino - dodaje Maria Feliniak.

Objęci ustawą o zatrudnieniu socjalnym, w tym także chorzy psychicznie czy uzależnieni, znajdują w Centrum Integracji Społecznej pracę. Otrzymują za nią świadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy - 720 złotych.
- Nie muszą posiadać żadnych kwalifikacji - mówi Bożena Obrusznik, prezes CIS.

- Także tych, którzy mają już zawód, uczymy w warsztatach dodatkowych umiejętności. To pomaga im odnaleźć się później na rynku pracy - dodaje Obrusznik.

W Centrum Integracji Społecznej działają warsztaty stolarski i krawiecki. Sporo osób znajduje też pracę w ogrodnictwie. Ze swoimi produktami i usługami pracownicy CIS-u startują na wolnym rynku. Strzelecka placówka była pierwszą na Opolszczyźnie i jedną z pierwszych w kraju.

Posłuchaj:

Małgorzata Kornaga

Tagi: centrum integracji społecznej, zatrudnienie socjalne, Strzelce Opolskie, warsztaty, bezrobotni, karani, chorzy psychicznie, Maria Feliniak, Bożena Obrusznik, jubileuszDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 16 października 2015 12:47

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 16 października 2015 13:14

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 00:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Nasze Sprawy

Nasze Sprawy

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu