Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Paczkowskie Spotkania Filmowe
Już w najbliższą sobotę (17.10) w Kinie "Kopernik" ruszy 12. edycja Paczkowskich Spotkań Filmowych. W tym roku będzie można obejrzeć produkcje rodem z Polski, Hiszpanii, Danii i Szwecji. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego, ucznia Jerzego Dudy-Gracza, a dodatkową atrakcją w sobotę (17.10) o godz. 16:00 będzie koncert zespołu ART MUSIC TRIO, który zaprezentuje znane utwory filmowe. Konferansjerem i autorem prelekcji będzie tradycyjnie Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Na wszystkie seanse wstęp wolny.

15 października 2015 13:40

Festiwal inauguruje w sobotę (17.10) o godz. 17:00 kryminał Waldemara Krzystka pt. „Fotograf". W 2014 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film dostał nagrodę jury młodzieżowego, a Alena Babenko nagrodę za drugoplanową rolę. W tym roku na festiwalu w Tarnowie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za scenariusz. W filmie grają m.in. Tomasz Kot, Sonia Bohasiewicz, Agata Buzek, Tatyana Arntgolts, Aleksander Beluer. To historia seryjnego mordercy działającego w Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z lat 70. W dochodzeniu bierze udział młoda milicjantka Natasza, jedyna dotychczas osoba, która rozmawiała osobiście z tytułowym Fotografem i... przeżyła.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy projekcja hiszpańskiego melodramatu „10 000 km" w reżyserii Carlosa Marques- Marceta, który został nominowany w 2014 r. do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Europejskie Odkrycie Roku. W tym roku nagrodzony przez Hiszpańską Akademię Sztuk Filmowych jako Najlepszy Debiut Reżyserski. Aktorzy Natalia Tena oraz David Verdaguer otrzymali nominację do nagrody GOYA w kategoriach najlepsza debiutująca aktorka oraz najlepszy debiutujący aktor. Początek projekcji o godz. 19:00.

Dodatkową atrakcją w sobotę (17.10) o godz. 16:00 będzie koncert zespołu ART MUSIC TRIO. Zespół swoim brzmieniem nawiązuje do najlepszych wykonań argentyńskiego tanga, muzyki francuskiej, filmowej, standardów jazzowych, utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Trio założyli w 2007 roku: Janusz Korczyk - akordeon, Jarosław Mitoraj - bas, Arkadiusz Wiech - gitara.

W programie drugiego dnia festiwalu trzy projekcje. O 11:00 gratka dla najmłodszych kinomanów, czyli film przygodowy pt. "Madika z Czerwcowego Wzgórza". Po południu, o 17:00 spotkanie z duńskim dramatem „Druga Szansa". Susenne Bier duńska reżyserka oraz scenarzystka w 2015 roku podczas Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego otrzymała nagrodę Suspense Film Competition. We wcześniejszych latach nagrodzona oraz nominowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián. Zdobyła nagrodę specjalną Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej oraz nominację do Złotej Muszli.

Paczkowskie Spotkanie Filmowe zakończy dramat obyczajowy „Polowanie". Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. "Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Początek projekcji o godz. 19:00.

Na wszystkie seanse Paczkowskich Spotkań Filmowych wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki są do pobrania w biurze Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Więcej o poszczególnych wydarzeniach w ramach festiwalu można przeczytać na stronie internetowej organizatora.

Dodajmy, że festiwal na stałe wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych Paczkowa i każdego roku cieszy się sporą popularnością. Przez pierwsze 5 lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku - oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność może oglądać również filmy wyprodukowane w innych krajach.

Organizatorami imprezy są Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Paczkowie. Sponsorem głównym festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym wydarzenia Radio Opole.

Oprac. Agnieszka Lubczańska
agnieszka.lubczanska@stara.radio.opole.pl

Tagi: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Paczków, 12 Paczkowskie Spotkania Filmowe, Paczkowskie Spotkania Filmowe, kino, ART MUSIC TRIO, Jacek SzymańskiDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a: Agnieszka Lubczańska

Data publikacji: 15 października 2015 09:26

Ostatnio zmieniał: Agnieszka Lubczańska

Data ostatniej zmiany: 15 października 2015 13:47

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu