Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Szybownictwo na Śląsku. Wystawa w bibliotece
„Orzeł nad Śląskiem” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Pałacyku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Ekspozycja zawiera między innymi informacje o Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, która zdobyła sławę po I wojnie światowej. Opowiada również o centrum kształcenia szybowników w Ligocie Dolnej w pobliżu Góry Św. Anny.

14 października 2015 11:45

Wystawa "Orzeł nad Śląskiem"- Prezentujemy sylwetki śląskich pilotów i pionierów lotnictwa – mówi Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. - Możemy zobaczyć asa lotnictwa z czasów I wojny światowej Manfreda Albrechta Freiherra von Richthofena, urodzonego we Wrocławiu, czyli tzw. Czerwonego Barona, który jest także bohaterem utworów literackich i filmowych - dodaje. 

- Mamy tutaj też najbardziej znaną pilotkę z czasów niemieckich Hannę Reitsch, pochodzącą z Jeleniej Góry, która w obecnym Jeżowie Sudeckim pobiła rekord w długości lotu na szybowcu. Jest legendą tutejszego lotnictwa - dodaje Wójcik-Bednarz.

- Pierwsza sprawa to trzeba sobie uświadomić, że mówimy bez układów politycznych, tylko o meritum sprawy - mówi pilot Marek Koselski, wiceprezes jeleniogórskiego Areoklubu. - Tematem wystawy jest szybownictwo w ogóle, z jego tradycjami od początku na tych ziemiach do chwili obecnej. Te ziemie wędrowały w różny sposób, od XIII wieku jest taka lekka huśtawka, ale to jest historia tych ziem i trzeba ją poznać - dodaje.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen. W Opolu prezentowana jest w ramach 12. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

 

 Katarzyna Zawadzka

Tagi: Orzeł nad Śląskiem, wystawa, Dni Kultury Niemieckiej, szybownictwo, WBP, OpoleDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 14 października 2015 10:45

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 15 października 2015 01:10

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

01:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Sportowe Opolskie

Sportowe Opolskie

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu