Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Nie ma pracy dla ratowników medycznych. Jest dla pielegniarek, których nie ma
- Nie mamy pielęgniarek, bo wyjechały za granicę, tymczasem bez pracy pozostają młodzi ratownicy medyczni, którzy ukończyli studia w nyskiej PWSZ. Dlaczego nie mają także uprawnień pielęgniarskich? - pyta dr Kazimierz Rozumek, nyski lekarz, dyrektor jednej z przychodni i zarazem radny powiatowy. Jego zdaniem uczelnie powinny monitorować rynek pracy i kształcić zgodnie z zapotrzebowaniem na dane specjalności.

08 października 2015 10:15

Dr Kazimierz Rozumek

Dr Kazimierz Rozumek jest nyskim lekarzem z 40 – letnim stażem i zarazem samorządowcem. Mówi Radiu Opole, że od dawna nie było w przychodniach tak dużych wakatów na etatach pielęgniarek, gdyż wiele z nich wyjechało za granicę, inne straciły uprawnienia. Tymczasem co i rusz przychodzą pytać o pracę ratownicy medyczni – głównie absolwenci tego kierunku w nyskiej PWSZ. Tymczasem pracy dla nich nie ma.

- Szkoda, że nie kończą uczelni także z uprawnieniami pielęgniarskimi, od razu zaproponowałbym im zatrudnienie. Rozmawiałem już o tej sprawie kilka lat temu z władzami uczelni. Nic się nie zmieniło – mówi lekarz.

- Ratownik medyczny i pielęgniarka, to dwa różne zawody i sposoby kształcenia - mówi dr nauk med. Agnieszka Wolińska - z-ca dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa w nyskiej PWSZ. Uczelnia dostrzega jednak problem, jaki powstał na rynku pracy  i stworzyła absolwentom ratownictwa medycznego możliwość dodatkowego studiowania na kierunku pielęgniarskim. W tym roku akademickim zostały uruchomione studia w systemie weekendowym z których mogą korzystać także osoby pracujące. To właśnie pielęgniarstwo cieszy się dużym zainteresowaniem wśród absolwentów ratownictwa medycznego. Nauka jest bezpłatna, a zdaniem uczelni, taki system powinien pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

 

Posłuchaj:


Dorota Kłonowska

Tagi: dr Kazimierz Rozumek, ratownicy medyczni, PWSZ, rynek pracyDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 07 października 2015 15:52

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 07 października 2015 16:23

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu