Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Galla: "O merytorycznej koalicji nie ma mowy od dłuższego czasu"
– Zmarnowaliśmy szansę na dobrą lekcję demokracji – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” poseł Mniejszości Niemieckiej, Ryszard Galla komentując przyjęcie przez sejmik uchwały o insygniach władzy dla marszałka i przewodniczącego samorządu województwa. W łańcuchu, który ma zawisnąć na szyi marszałka Opolszczyzny widnieje Rodło, co od początku – jako symbol nie mający praktycznie żadnego związku z regionem – krytykowała MN.

01 kwietnia 2015 12:45

Projekt łańcucha dla marszałka regionu autorstwa prof. Mariana Molendy– Szkoda, bo wydaje mi się, że była szansa wzajemnego poszanowania i zrealizowania tego, co w dokumentach strategicznych województwa staramy się głosić, czyli jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym, wielokulturowym. Wczoraj niestety tego zabrakło – podkreślał Ryszard Galla.

Pytaliśmy, czy determinacja by przeforsować insygnia na przekór MN nie ma przypadkiem związku z rzekomymi zastrzeżeniami koalicyjnego PSL do działań Fundacji Rozwoju Śląska.

– Jestem zaskoczony, nie wiem nic na ten temat. My jako Fundacja Rozwoju Śląska wystąpiliśmy także do pana marszałka, że chcielibyśmy, aby doszło spotkania pomiędzy zarządem fundacji a zarządem województwa, żeby to omówić. Jakby nie było, Fundacja Rozwoju Śląska od kilku lat jest funduszem pożyczkowym, w moim przekonaniu realizuje te zadania bardzo dobrze – mówił nasz gość.

Zdaniem Ryszarda Galli, dokładne omówienie działalności fundacji, biorąc pod uwagę sprawne udzielanie pożyczek przedsiębiorcom, staje się koniecznością. Fundacja rozdysponowała w formie pożyczek około 70 mln zł w ciągu ostatnich siedmiu lat.

– Biorąc pod uwagę bardzo ważne decyzje, jakie stoją przed samorządem województwa, szkoda, że to wczorajsze głosowanie pokazało brak pewnego zrozumienia wielokulturowości naszego regionu – dodał poseł Galla. – O merytorycznej koalicji w sejmiku nie ma już mowy od dłuższego czasu. Pozostaje mieć nadzieję, że po świętach spotkamy się z koalicjantem, by porozmawiać nie tylko o Fundacji Rozwoju Śląska i o tym głosowaniu – powiedział poseł Galla.

Pytany o to, czy wystartuje w wyborach na nowego szefa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim poseł Galla odpowiedział: – Póki co nie kandyduję.

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy delegatów TSKN – 23 maja .

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

Posłuchaj całej rozmowy „W cztery oczy"

Oprac. Jacek Rudnik (oprac. JK)

Tagi: wielokulturowość Śląska Opolskiego, uchwała o insygniach władzy wojewodztwa opolskiego, symbol rodła, łańcuch marszałka, Fundacja Rozwoju Śląska, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, TSKN, Mniejszość Niemiecka, Ryszard Galla, W cztery oczy, Marek ŚwierczDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 01 kwietnia 2015 10:14

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 01 kwietnia 2015 12:57

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu