Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Zmodernizują trzy linie
Samorząd województwa opolskiego podpisuje dziś list intencyjny z Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie modernizacji kilku tras kolejowych. Chodzi o połączenia: Opole - Kluczbork, Opole - Nysa i Nysa - Brzeg. Pieniądze na te inwestycje będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

11 lutego 2015 09:30

– Chcielibyśmy, aby podróż z Nysy do Opola trwała w końcu poniżej godziny. Planujemy też o 10 minut skrócić czas przejazdu z Opola do Kluczborka. Z Nysy do Brzegu mielibyśmy dojeżdżać w 45 minut. Można to osiągnąć dzięki ujednoliceniu parametrów prędkości i wyremontowaniu wszystkich tras kolejowych w województwie tak, by uzyskać docelowy kształt sieci – mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor wydziału infrastruktury w opolskim Urzędzie Marszałkowskim.

Tylko na te trzy wymienione trasy Opolszczyzna wyda prawie 27 mln euro.

– Trudno jednak w tej chwili zapewnić, że wraz z remontami linii kolejowych zwiększy się liczba połączeń. Wszystko zależy od możliwości finansowych województwa, a na to nakładają się jeszcze problemy z restrukturyzacją spółki Przewozy Regionalne. Jest to w tej chwili nasz jedyny przewoźnik, jesteśmy udziałowcem tej spółki i mamy nadzieję, że ten proces restrukturyzacji, w tym roku zaplanowany, powiedzie się, a to nowe otwarcie zapewni stabilne realizowanie przewozów przez następne 5 lat – dodaje Horaczuk.

Przypomnijmy: nadal nie ma po stronie udziałowców spółki Przewozów Regionalnych, czyli województw, większości potrzebnej, by zaakceptować rządowe plany ratowania spółki. Niektóre regiony - na przykład województwo mazowieckie, śląskie, dolnośląskie czy wielkopolskie - mają swoich przewoźników i wahają się, czy podpisywać kolejne długoterminowe umowy z Przewozami. Opolszczyzny nie stać na utworzenie własnych linii kolejowych, optuje więc za restrukturyzacją i podtrzymaniem współpracy z Przewozami Regionalnymi.

Posłuchaj całej rozmowy "W cztery oczy"

 

Krzysztof Rapp (oprac. ASz.)

Tagi: Bartłomiej Horaczuk, W cztery oczy, Przewozy Regionalne, Marek ŚwierczDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a: Adam Szostok

Data publikacji: 11 lutego 2015 09:29

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 11 lutego 2015 09:33

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu