Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Co dalej z programem Innowacyjna Nysa? "Wymaga czasu"
Dziesiątki spotkań, wizyty ministrów oraz uznanych w kraju i za granicą ekspertów, strategie, seminaria. Tak przez dwa lata wyglądały prace nad programem uzdrowienia gospodarczego powiatu nyskiego z udziałem ponad 40 partnerów. Od wyborów samorządowych sprawa tak zwanej Innowacyjnej Nysy ucichła.

24 kwietnia 2015 05:00

Jedno ze spotkań w ramach  Innowacyjnej Nysy

Coraz ciszej w Nysie o jeszcze do niedawna głośnym programie Innowacyjnej Nysy, który miał być lekarstwem na bezrobocie i  ucieczkę młodych z miasta. Ówczesny starosta Adam Fujarczuk i dyrektor pośredniaka Kordian Kolbiarz zapraszali uznanych w kraju i za granicą ekspertów, organizowali spotkania i warsztaty, ogólnopolskie  seminaria w Nyskim Domu Kultury. Po wyborach samorządowych, gdy nastąpiła zmiana władzy, nic nowego w tej sprawie się nie wydarzyło.

Zdaniem nowego burmistrza Kordiana Kolbiarza, ma to swoje uzasadnienie, bowiem strategia już powstała, pozostaje tylko jej realizacja.

- Innowacyjna Nysa na pewno „nie poległa”. Powstał program, który różne podmioty realizują teraz etapami. Przecież bony wychowawcze, gwarancje pracy dla młodzieży, budowa hali sportowej, czy darmowe bilety wstępu do obiektów rekreacyjnych - to właśnie program Innowacyjnej Nysy – mówi burmistrz Kordian Kolbiarz. Dodaje, że na jego pełną realizację należy poczekać nawet jeszcze kilka lat.

Efektem Innowacyjnej Nysy było powstanie „Strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą”. Strategia miała różnych adresatów i różnej wagi przedsięwzięcia, od wprowadzenia rowerów miejskich po tworzenie zakładów przetwórstwa spożywczego. Priorytetem - dostrzeżonym przez ekspertów –jest niewykorzystany do tej pory potencjał rolny tego regionu. Nie ma bowiem żadnej mleczarni, zakładu przetwórstwa płodów rolnych, czy też firm współpracujących z rolnikami w tej dziedzinie. To najważniejsze a zarazem najtrudniejsze do realizacji założenie strategii Innowacyjnej Nysy.

 

Posłuchaj:Dorota Kłonowska

Tagi: Innowacyjna Nysa, Adam Fujarczuk, eksperciDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 23 kwietnia 2015 08:47

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 23 kwietnia 2015 13:34

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu