Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Czech: "Fundacja Rozwoju Śląska nie ma nic do ukrycia"
69 mln zł – to pieniądze, którymi w ramach funduszu pożyczkowego obraca Fundacja Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Do końca roku Zarząd Województwa Opolskiego ma podjąć decyzję, czy tak pozostanie, czy też pieniądze trafia do innego podmiotu udzielającego pożyczek.

23 kwietnia 2015 16:15

 – To środki unijne, które Fundacja jako instytucja finansująca przeznacza na pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw z naszego regionu – mówi Radiu Opole Arnold Czech, prezes Fundacji.

– To są środki tylko i wyłącznie na prowadzenie działalności gospodarczej. Wydatkowanie tych środków może być inwestycyjne i obrotowe na wszystkie możliwe sprawy, potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Powinniśmy być tą instytucją, gdzie przedsiębiorcy zaciągają pierwsze swoje zobowiązanie, czyli nie mają doświadczenia, nie mają historii kredytowej, nie mają nie wiadomo jakich zabezpieczeń, a więc nie są atrakcyjnym klientem bankowym i wtedy przychodzą do nas – wyjaśnia rozmówca.

Przez ostatni okres programowania unijnego w latach 2007 – 2013 Fundacja pieniędzmi przeznaczonymi na pożyczki obróciła już trzykrotnie, kapitał urósł o kolejne kilka milionów.

Organizacja stoi teraz jednak przed dużą niewiadomą, bowiem nie wiadomo czy nadal będzie instytucją finansującą, której marszałek powierzy kolejne unijne środku na pożyczki. Decyzja należy do zarządu województwa.

– My z naszej strony tylko wpraszamy się od kilku tygodni na spotkanie z zarządem województwa, żeby im przedstawić, jak działają fundusze pożyczkowe. Chcemy, żeby to spotkanie było w szerszym gronie, żeby wszystkie fundusze pożyczkowe, które skorzystały z dokapitalizowania w tym okresie programowym 2007 – 2013, oraz fundusz poręczeniowy przedstawiły swoje efekty. Fundacja Rozwoju Śląska nie ma nic do ukrycia – dodał gość dzisiejszej Loży Radiowej (23.04).

Czech dodał, że oprócz udzielania pożyczek Fundacja Rozwoju Śląska rocznie wydaje kilka milionów na dofinansowanie działalności placówek Mniejszości Niemieckiej. Te pieniądze nie wracają do Fundacji i sukcesywnie uszczuplają jej konto. Prezes Czech zapewnił jednak, że nawet gdyby środki unijne zostały Fundacji odebrane i powierzone innej instytucji finansowania, Fundacja Rozwoju Śląska, mając prawie 25-letnie doświadczenie, na pewno sobie poradzi.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

Oprac. Krzysztof Rapp (oprac. JK)

Tagi: funduszu pożyczkowym Fundacji Rozwoju Śląska, Fundacja Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych, prowadzenie działalności gospodarczej, Mniejszość Niemiecka, fundusze unijne, Arnold Czech, Loża Radiowa, Piotr Moc, Marek ŚwierczDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 23 kwietnia 2015 13:33

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 23 kwietnia 2015 13:43

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu