Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Internetowa nienawiść coraz groźniejsza dla nieletnich
Heating, trolling, stalking – stop wirtualnej agresji. Pod takim hasłem w Głuchołazach odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w internecie. Jej celem była profilaktyka zachowań niepożądanych, a takich jest coraz więcej w sieci. Poruszano różne aspekty cyberprzemocy m.in. psychologiczne, terapeutyczne i prawne.

11 czerwca 2015 09:00

- Powinniśmy coraz więcej uwagi poświęcać problemowi bezpieczeństwa dzieci i nastolatków w internecie - mówi Kornelia Bezkorowajna z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Głuchołazach.

- Pracujemy na co dzień z 30 podopiecznymi w świetlicy socjoterapeutycznej. Są w wieku od 6 do 18 lat. Ich przekrój wiekowy jest bardzo duży, doskonale znamy związane z tym wszelkie przejawy internetowej nienawiści i mowy nienawiści. Wiem z doświadczenia, że ten problem jest powszechny i, co gorsze, postępuje – powiedziała Bezkorowajna.  

Cyberprzemoc dotyka co piątego gimnazjalistę. Daleko idące konsekwencje może mieć zamieszczanie w internecie zdjęć erotycznych młodych ludzi.

– Powoduje to ogromny wstyd i etykietowanie tych osób - mówi Monika Witkowska–Kubas, psychoterapeuta z Prudnika. – Konsekwencjami są ucieczki z domu, młodzież przestaje chodzić do szkoły. Zdarzają się też samobójstwa i próby samobójcze.   

Prawie 80 procent nastolatków twierdzi, że ich rodzice nie interesują się tym, jak ich podopieczni korzystają z komputera i sieci. Organizatorem głuchołaskiej konferencji poświęconej przemocy w internecie był tamtejszy oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz warszawska Fundacja Dzieci Niczyje.

Posłuchaj:

Jan Poniatyszyn

Tagi: konferencja, heating, trolling, stalking, agresja, internet, cyberprzemoc, PKPS, Kornelia Bezkorowajna, Monika Witkowska – Kubas, Fundacja Dzieci Niczyje, GłuchołazyDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 10 czerwca 2015 19:36

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 11 czerwca 2015 06:19

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Tak było naprawdę

Tak było naprawdę

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu