Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Drony mają też cywile
Wykorzystywane są przez wojsko, służby specjalne, a teraz może je kupić każdy z nas. Drony, czyli bezzałogowe systemy latające, są hitem m.in. wśród amatorów, ale też profesjonalnych fotografów. Te szpiegowskie urządzenia mają wielorakie zastosowanie. Działają bezszelestnie. Wyposażone w kamery i mikrofony mogą m.in. niepostrzeżenie wlecieć do każdego pomieszczenia, przekazując na żywo to, co się w nim dzieje.

15 marca 2014 09:30

- Drony wykorzystujemy do celów hobbystycznych – mówi Krystian Seman ze Stowarzyszenia Modelarsko-Lotniczego Euroregionu Pradziad.

- Dron jest to urządzenie latające, którego nie możemy zakwalifikować do żadnych znanych nam latających pojazdów, czyli śmigłowców czy samolotów. Jest to urządzenie, które ma najczęściej cztery śmigła. Służy nam przede wszystkim do tego, żeby zobaczyć jak wygląda ziemia z góry. Oczywiście są to zdjęcia amatorskie. Na dronach montujemy kamery o małej rozdzielczości i cieszymy się widokiem z lotu ptaka – wyjaśnia Seman.

Chociaż mało jeszcze o tym wiemy, to drony coraz powszechniej wykorzystywane są przez służby oraz instytucje państwowe dbające o bezpieczeństwo publiczne. – Z takich urządzeń korzystają policja, straż pożarna oraz leśnicy. Służą m.in. do monitorowania dróg, a strażacy używają tego nawet do penetrowania zadymionych pomieszczeń, żeby nie narażać się na utratę zdrowia i życia – powiedział Seman.

Najprostsze drony mają wymiary 10 na 10 centymetrów i można je kupić za blisko 200 złotych. Za profesjonalne urządzenia trzeba zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W produkcji oraz projektowaniu dronów specjalizują się Stany Zjednoczone, Izrael oraz Polska. Nasze siły zbrojne wykorzystują te bezzałogowe statki latające m.in. w Afganistanie.

Mówi Krystian Seman:

Jan Poniatyszyn

 

Tagi: drony, szpiegostwo, wojsko, policja, leśnicy, modelarstwo, Euroregion Pradziad, Krystian Seman, PrudnikDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 15 marca 2014 21:15

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 15 marca 2014 08:20

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu