Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

W Prudniku i Głogówku po staremu, zmiana w Białej
Porażkę ponieśli kandydaci Mniejszości Niemieckiej w wyborczej dogrywce w dwóch gminach powiatu prudnickiego. Sporą niespodzianką jest zwłaszcza przegrana dotychczasowego burmistrza Białej Arnolda Hindery.

01 grudnia 2014 01:41

Mimo poparcia MN, pokonał go Edward Plicko, który startował ze swojego komitetu wyborczego. Nieoczekiwany zwycięzca jest lekarzem weterynarii. Natomiast nadal burmistrzami pozostaną  Franciszek Fejdych w Prudniku oraz Andrzej Kałamarz w Głogówku. W niedzielę wybrano ich na trzecią kadencję z rzędu.  

- Do urn udało się 3800 osób mniej niż w pierwszej turze - mówi Lucjusz Standera, który m.in. w niskiej frekwencji upatruje swoją przegraną, w rywalizacji o fotel burmistrza Prudnika.  

- Może to górnolotnie zabrzmi, ale ta niska frekwencja to porażka demokracji. Wiedziałem, że tym razem mniej osób pójdzie do urn. Ale tak straszliwa absencja to jest dla mnie zaskoczenie. Mogę tylko podziękować tak wielu osobom, które mi zaufały. Jednak jest to progres o blisko 800 głosów - skomentował swój wynik Standera, któremu nie pomogło poparcie udzielone przez SLD i PiS.

Natomiast imieninowy prezent od wyborców otrzymał Andrzej Kałamarz. Nieznacznie wygrał on drugą turę głosowania na burmistrza Głogówka. Jego rywalem był Józef Janeczko, kandydat Mniejszości Niemieckiej.

- To dla mnie duży sukces - skomentował świętujący w niedzielę imieniny Andrzej Kałamarz. - Uzyskałem zwycięstwo chyba różnicą 170 głosów. Bardzo się cieszę. Jestem pierwszym burmistrzem Głogówka, który będzie piastował ten urząd trzecią kadencję. To jest dla mnie ogromne wyróżnienie - zaznaczał.  

W powiecie prudnickim druga tura wyborów nie odbyła się jedynie w gminie Lubrza. Tam już 16 listopada na kolejną kadencję wybrany został Mariusz Kozaczek. Jest on przewodniczącym PSL w tym powiecie.   

Mówi Lucjusz Standera:

Mówi Andrzej Kałamarz:

Jan Poniatyszyn

 

 

 

 

 

Tagi: wybory samorządowe 2014, głosowanie na burmistrzów, druga tura, Mniejszość Niemiecka, Arnold Hindera, Biała, Edward Plicko, Głogówek, Andrzej Kałamarz, Józef Janeczko, Prudnik, Franciszek Fejdych, Lucjusz StanderaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 01 grudnia 2014 01:41

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 02 grudnia 2014 12:26

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 00:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Nasze Sprawy

Nasze Sprawy

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu