Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Jaki: Rząd SLD naraził Polaków
Problem tajnych więzień CIA w Polsce powinien być dokładnie wyjaśniony, a winni pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w Radiu Opole poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Ujawniony właśnie w amerykańskim senacie raport sprawia, że obywatele polscy w różnych częściach świata mogą czuć się mniej bezpiecznie.

10 grudnia 2014 16:10

Patryk Jaki

 

- Ujawnienie drażliwych dla nas faktów sprzed lat sprawia, że możemy dodatkowo stać się celem ataków terrorystów - powiedział w Loży Radiowej poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki pytany o skutki ogłoszonego w amerykańskim Senacie raportu na temat zagranicznych więzień CIA.

Nie ma wątpliwości - zdaniem posła SP - że osoby odpowiedzialne za umożliwienie agentom CIA torturowania więźniów na terenie Polski powinni ponieść za to odpowiedzialność.

- Polska za czasów rządów SLD złamała wszystkie możliwe konwencje międzynarodowe i prawa, przynajmniej wiele na to wskazuje i pozwoliła na to, żeby na terenie naszego kraju powstała jakaś enklawa, w której terroryści są torturowani - mówi Jaki. - Polskie państwo miało otrzymać w jakichś reklamówkach pieniądze, a do dziś nie wiadomo, gdzie one są , a to już jest standard państwa trzeciego świata, jakiejś bananowej republiki.

 
- Skrajne ugrupowania dostają prosty komunikat: Polska jest w to wszystko zaangażowana  - dodał poseł Jaki - w konsekwencji czego rośnie ryzyko potencjalnych ataków na naszych obywateli.

Patryk Jaki

Drażliwa dla Polski sprawa sprzed lat - przypomnijmy  - dotyczy tajnych więzień CIA ,  w których Amerykanie przesłuchiwali i torturowali terrorystów Al Kaidy.

Jedno z takich więzień znajdować się miało przy nieczynnym lotnisku w Starych Kiejkutach.

Wczoraj (09.12)  amerykański Senat opublikował dokument, z którego wynika, że w latach 2002-2007 CIA stosowała wobec więźniów z Al-Kaidy brutalne tortury: podtapianie, poniżanie, czy wystawianie na chłód.

Dokument wzbudził na świecie wiele kontrowersji, a ONZ i Human Rights Watch zażądały ukarania winnych stosowania brutalnych metod przesłuchań.    

Oprac. Jacek Rudnik

Tagi: Więzienia CIA, Patryk JakiDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 10 grudnia 2014 13:22

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 10 grudnia 2014 16:13

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

01:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Sportowe Opolskie

Sportowe Opolskie

20:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu