Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Chcą zacieśnić współpracę nauki z biznesem
W stolicy regionu trwa 1. Opolskie Forum Innowacji. Celem spotkania jest wzmocnienie współpracy sektora badawczo-rozwojowego z przedsiębiorstwami.

16 października 2013 09:10

Arkadiusz TkoczInicjatorom zależy na zbliżeniu nauki i biznesu. – Pomaga w tym Opolska Platforma Innowacji, która działa od początku roku – mówi Arkadiusz Tkocz, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

– Opolska Platforma Innowacji to projekt skierowany do samorządów i przedsiębiorstw. Głównym celem jest skojarzenie przemysłu ze sferą nauki. Chcemy, aby transfer wiedzy dokonywał się pomiędzy szkolnictwem i instytutami badawczo-rozwojowymi a przemysłem – wyjaśnia gość Radia Opole. Jak przyznał, jest z tym problem.

– Niestety, to bolączka nie tylko naszego regionu, ale generalnie Polski, czy Europy, gdzie innowacje są opierane w głównej mierze na zakupie technologii zewnętrznych, a nie na wypracowaniu rozwiązań, które są tworzone w ramach centrów badawczo-rozwojowych, czy to wyższych uczelni, czy instytutów badawczych, czy samych przedsiębiorstw – mówi Tkocz.

Jak zaznacza nasz rozmówca, problem jest po obu stronach. – Z jednej strony wyższe uczelnie nie są zainteresowane tworzeniem innowacji na rzecz przedsiębiorstw u siebie, a z drugiej strony przemysł też nie wyraża na tyle satysfakcjonującego zainteresowania tymi rozwiązaniami – tłumaczy.

1. Opolskie Forum Innowacji odbywa się na Politechnice Opolskiej. Zostaną dziś zaprezentowane między innymi "dobre praktyki, bo nie jest tak, że w ogóle nic się nie dzieje w tej materii – dziś pokażemy liderów innowacji" – podkreśla dyrektor OCRG.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym  więcej informacji znajdą Państwo tutaj
 
Źródło: Rozmowa „W cztery oczy”.

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:
Marzena Śmierciak (oprac. WK) 


Tagi: Opolskie Forum Innowacji, Opolska Platforma Innowacji, Arkadiusz Tkocz, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, W cztery oczy, Politechnika Opolska, OCRG, Opole, innowacjeDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 16 października 2013 09:10

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 16 października 2013 09:43

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Agroradio

Agroradio

06:00 - 07:00Mamy weekend

Mamy weekend

07:00 - 10:00Bez ogródek

Bez ogródek

10:00 - 11:00Rodzice kontra dzieci

Rodzice kontra dzieci

11:00 - 13:00Opolskie da się lubić

Opolskie da się lubić

14:00 - 16:00Cały Nasz Sport

Cały Nasz Sport

16:00 - 20:00Twoja muzyka

Twoja muzyka

20:00 - 23:00Progresywna Zmiana Rocka

Progresywna Zmiana Rocka

23:00 - 01:00Pogoda Opole z serwisu