Przejdź do treści

Zobacz wiadomości z poprzednich miesięcy:
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, paźdz, listopad, grudzień.

Opolscy politycy o wyborze nowego papieża
– Decyzja została podjęta przez kardynałów bardzo szybko – podkreśla poseł Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości, pytany o wybór papieża Franciszka I. W niedzielnej „Loży radiowej” poprosiliśmy opolskich polityków o komentarze na ten temat.

17 marca 2013 14:32

Jorge Mario Bergoglio / fot. Aibdescalzo/wikipedia.orgJakie są oczekiwania wobec nowo wybranego papieża? – Chciałbym, aby Franciszek I bardzo szybko przeprowadził kanonizację Jana Pawła II – mówi poseł Kłosowski.

Jarosław Pilc z Ruchu Palikota zaznacza, że papież powinien jak najszybciej uporządkować trudną, zdaniem Pilca, sytuację w Watykanie.

Michał Nowak z Solidarnej Polski zwraca z kolei uwagę na to, że Argentyna, skąd pochodzi Franciszek I, to kraj, gdzie społeczność katolicką tworzy wielu młodych ludzi. – To świeży powiew – stwierdza Nowak.

– To będzie papież konserwatywny wobec reform kościelnych – uważa Daniel Palimąka z Platformy Obywatelskiej. Dodaje jednak, że to „papież nadziei i dialogu”.

Andrzej Namysło z Sojuszu Lewicy Demokratycznej spodziewał się, że papieżem zostanie młodsza osoba. – Mam wątpliwość, czy tchnie nowego ducha, ponieważ konserwatyzm może być elementem utrudniającym potrzebną reformę – ocenia Namysło.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej uważa, że Franciszek I wprowadzi zmiany w administracji watykańskiej. – Nie będą one jednak rewolucyjne – dodaje.

Posłuchaj „Loży radiowej”.


Piotr Wrona (oprac. WK)

Tagi: papież, Franciszek I, Sławomir Kłosowski, Jarosław Pilc, Michał Nowak, Daniel Palimąka, Andrzej Namysło, Loża RadiowaDrukuj , Pobierz jako plik PDF

               

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 17 marca 2013 14:32

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 17 marca 2013 14:32

Przeczytaj treść ponownie

Na antenie

Radio Opole do świtu

Radio Opole do świtu

00:00 - 06:00Na dzień dobry

Na dzień dobry

06:00 - 09:00Loża Radiowa

Loża Radiowa

12:00 - 15:00Rynek

Rynek

15:00 - 17:00Rewiry Kultury

Rewiry Kultury

17:00 - 20:00Opolska Rodzina

Opolska Rodzina

21:00 - 22:00Studio Reportażu

Studio Reportażu

22:00 - 00:00Pogoda Opole z serwisu